Leczenie raka prostaty: zamiast palety barw - piórko i węgiel

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   13-06-2017, 11:39

Leczenie raka prostaty: zamiast palety barw - piórko i węgiel Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tylko 70 procent pacjentów z rakiem prostaty w Polsce przeżywa pięć lat, w Stanach Zjednoczonych – 100 procent. Dzieje się tak dlatego, że większość nowoczesnych terapii nie jest w naszym kraju dostępna – alarmują eksperci w Rzeczpospolitej.

Zdaniem Iwony Skonecznej, onkolog ze Szpitala Świętej Elżbiety w Warszawie, polska oferta możliwości leczniczych przypomina wyłącznie czasy, kiedy zamiast palety barw używano piórka i węgla:

- Na świecie i w Europie dysponujemy już dwoma nowoczesnymi chemioterapiami, dwoma nowoczesnymi lekami hormonalnymi, które można stosować przed i po chemioterapii, radem 223 (izotop mało toksyczny, który też można stosować przed i po chemioterapii) – a mówimy tu tylko o lekach zarejestrowanych w Unii Europejskiej – wskazuje doktor.

Jedynym z dostępnych nowoczesnych leków w Polsce jest hormonalny octan abirateronu: - Niestety, refundowane jest tylko podawanie go po chemioterapii. W innych krajach europejskich i w USA dopuszczona jest możliwość stosowania abirateronu także przed chemioterapią, podobnie jak innego preparatu hormonalnego enzalutamidu, który nie jest niedostępny w Polsce – tłumaczy dr Iwona Skoneczna.

Raport Fundacji „Alivia” wskazuje, że wydatki państwa na innowacyjne leki onkologiczne utrzymują się na bardzo niskim poziomie i stanowią zaledwie 2 proc. budżetu przeznaczonego na leki, czyli ok. 230 mln złotych.

Tymczasem szacuje się, że straty z powodu przedwczesnej śmierci w wyniku nowotworów tylko w ciągu jednego roku wynoszą 900 mln złotych. Oznacza to, że wydatki na innowacyjne leki onkologiczne NFZ to zaledwie jedna czwarta kwoty, którą polska gospodarka traci co roku, gdy pacjenci umierają na nowotwory.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH