Leczenie SM: lepszy jeden program, zamiast dwóch

POLITYKA LEKOWA

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 10:43

Leczenie SM: lepszy jeden program, zamiast dwóch Resort zdrowia rozważa zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch programów lekowych - jednym

Zmiana w programach lekowych w SM, która doprowadziłaby do zastąpienia obecnie funkcjonujących dwóch programów lekowych - jednym, byłaby dobrym rozwiązaniem - ocenił prof. Krzysztof Selmaj, podczas Konferencji Neurologicznej Stwardnienia Rozsianego, która miała miejsce 17-18 marca w Łodzi.

Jak zaznaczył ekspert, taki kierunek zmian byłby dobry przede wszystkim dlatego, że dwa programy lekowe, które funkcjonują na obecnym etapie, były wielokrotnie nowelizowane. Ponadto są one bardzo skomplikowane i trudne nawet dla lekarzy.

- Z tego powodu dostosowanie się do tych programów w obecnej formie nie jest łatwe. Ujednolicenie byłoby wskazane, podobnie jak prowadzenie dużych uproszczeń - podkreślił prof. Selmaj.

To odpowiedź specjalisty na zapowiadane przez Izabelę Obarską, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, zmiany w programach lekowych w SM. Dyrektor poinformowała podczas lutowego kongresu neurologicznego w Warszawie, że resort rozważa zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch programów lekowych - jednym.

Prof. Selmaj dodał, że ma nadzieję, iż zmiany te ułatwią pacjentom dostęp do programu lekowego. Zauważył jednocześnie, że dostępność do leków w ostatnim czasie uległa poprawie. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia.

- Nadal mamy leki zarejestrowane w UE, które nie są w Polsce refundowane. Problemem są też długie kolejki oczekujących na przyjęcie w ośrodkach, szczególnie dużych, akademickich. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla chorych, u których, bez odpowiednich leków, choroba rozwija się z każdym dniem - zaznaczył prof. Selmaj.

Dodał też, że polski pacjent, aby móc być leczony nowoczesnym lekiem, musi być bardziej chory niż wymagają tego zapisy rejestracyjne.

- Trzeba zatem tej zaawansowanej choroby dożyć i stać się bardziej niepełnosprawnym - podkreślił prof. Selmaj.

Ekspert zaznaczył też, że gdyby porównać sytuację polskich chorych na SM z chorymi z innych krajów, to jest ona "przeciętna".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH