Leflunomid na ryczałt w RZS - jak interpretować rozporządzenie?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Marcin Stajszczyk/rynekaptek.pl   18-01-2011, 10:53

Leflunomid na ryczałt w RZS - jak interpretować rozporządzenie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) w Polsce mogą być skuteczniej leczeni tradycyjnymi lekami modyfikującymi przebieg choroby.

Zgodnie z rozporządzeniem MZ z dnia 22 grudnia 2010 r. „w sprawie wykazu chorób oraz wykazu wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością” leflunomid może być teraz przepisany przez lekarza reumatologa za odpłatą ryczałtową dla pacjentów z RZS.

Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, leflunomid może być wydany po wniesieniu opłaty ryczałtowej tylko ze względu na choroby, o których mowa w paragrafie 1 rozporządzenia – w przypadku leflunomidu jest to „aktywna postać reumatoidalnego zapalenia stawów”. Jednocześnie zgodnie z rozporządzeniem z dnia 22 grudnia 2010 r. „w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych” bezpłatne leczenie leflunomidem w ramach programu nie jest już dostępne (oba rozporządzenia weszły w życie w dniu 30 grudnia 2010 r.).

Na liście refundacyjnej
Dotychczasowa dostępność do leflunomidu była znacząco ograniczona z powodu pełnej odpłatności za lek – miesięczny koszt w takim przypadku wynosił ok.  500 PLN. Wcześniej, dzięki staraniom Konsultanta Krajowego w Reumatologii, Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz Ministerstwa Zdrowia (MZ) został stworzony terapeutyczny program lekowy, w którym leflunomid dostępny był bezpłatnie dla części pacjentów z RZS spełniających wyznaczone kryteria. Dostępność do leczenia w programie  była jednak także ograniczona ilością środków finansowych przeznaczonych dla poszczególnych świadczeniodawców przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zgodnie z rekomendacjami leflunomid powinien być stosowany w RZS w przypadku stwierdzenia nieskuteczności, nietolerancji lub działań niepożądanych po metotreksacie jako leczenie drugiego rzutu. Środowisko reumatologiczne zgodnie zabiegało o umieszczenie leflunomidu na liście leków refundowanych. Podstawowym warunkiem była pozytywna rekomendacja AOTM, którą leflunomid uzyskał w 2009 r.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH