Leflunomid na ryczałt w RZS - jak interpretować rozporządzenie?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Marcin Stajszczyk/rynekaptek.pl   18-01-2011, 10:53

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) w Polsce mogą być skuteczniej leczeni tradycyjnymi lekami modyfikującymi przebieg choroby.


Wykaz bez ŁZS
Leflunomid posiada także inne wskazanie rejestracyjne czyli leczenie łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS). W tym przypadku lek może być jednak zapisany tylko za pełną odpłatnością (cena urzędowa opakowania 30 tabl a 20 mg została obniżona do 266,88 PLN) ponieważ ŁZS nie został umieszczony w wykazie chorób przewlekłych.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości również pacjenci z ŁZS będą mieli łatwy dostęp do leflunomidu. Aktualnie w Polsce dostępny jest jeden preparat leflunomidu – Arava (lek oryginalny, podmiot odpowiedzialny Sanofi-Aventis). Jeśli na rynku pojawią się inne zarejestrowane preparaty leflunomidu (leki generyczne; Leflunomide Winthrop zarejestrowany 22 października 2009 i Leflunomide Medac zarejestrowany 20 maja 2010) odpłatność dla pacjenta zależna będzie od ceny po jakiej podmioty odpowiedzialne będą go sprzedawały w Polsce. Prawdopodobnie cena ustalona zostanie na takim poziomie, że leki dostępne będą również za opłatą ryczałtową.

*Dr n. med. Marcin Stajszczyk jest specjalistą – reumatologiem, koordynatorem leczenia biologicznego w ŚSRR w Ustroniu; członkiem Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH