Lek, choć wycofany z obrotu, wcale nie musi szkodzić zdrowiu

POLITYKA LEKOWA

Autor: Katarzyna Wolnik/rynekaptek.pl   15-10-2009, 06:11

Lek, choć wycofany z obrotu, wcale nie musi szkodzić zdrowiu

Wycofanie leku z obrotu, wstrzymanie w obrocie leku - takie informacje zwykle budzą niepokój nie tylko pacjentów, ale i lekarzy. Pierwsza myśl jaka się nasuwa: ten lek musi szkodzić zdrowiu! Już sama liczba wydanych w tych sprawach decyzji przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny może budzić przerażenie: kilkadziesiąt w roku. Tymczasem nie ma powodów do paniki.

Najczęściej leki wycofuje się z aptek nie z powodu poważnej wady jakościowej samego produktu, ale jedynie z powodu wady opakowania, np. niewłaściwej liczby tabletek w blistrze. Poza tym decyzje dotyczą zwykle tylko jednej serii produktu leczniczego. Takie "afery" jak z pamiętnym corhydronem, nie zdarzają się często.

– Historię naszej pracy możemy podzielić na dwa okresy: przed corhydronem i po corhydronie, kiedy to w ciągu jednego miesiąca wydaliśmy tyle decyzji, ile przedtem w ciągu dwóch lat – podkreśla dr Izabela Majewska, szefowa Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach.

Antyalergiczny corhydron został wycofany z aptek i szpitali w 2006 roku, gdy okazało się, że w jego opakowaniu znalazł się specyfik zwiotczający mięśnie, używany podczas zabiegów chirurgicznych. Chlorsuccillina, która pomyłkowo trafiła do kilku ampułek w liczącej ponad 6 tys. ampułek serii corhydronu, mogła spowodować zagrożenie życia.

W analizie liczby decyzji o wycofaniu leku z obrotu, bądź wstrzymaniu w obrocie, faktycznie zwraca uwagę fakt, że liczba decyzji wydanych w 2007 r., czyli w ciągu dwanastu miesięcy po wycofaniu corhydronu, jest znacznie wyższa niż w innych latach.

– Medialne nagłośnienie sprawy bardzo wzmogło czujność pacjentów, którzy zaczęli zwracać uwagę na to, czy lekarstwa, które biorą, nie mają wad jakościowych. Pracy mieliśmy wtedy tyle, że musieliśmy przejść wewnętrzną reorganizację, by prawidłowo ocenić wszystkie zgłoszenia i dokumenty. Wcześniej nie mieliśmy doczynienia z wycofaniem leku, spowodowanym tak poważnym zagrożeniem. Potem woleliśmy „dmuchać na zimne" i w przypadku większości zgłoszeń wydawaliśmy decyzje wstrzymujące w obrocie – tłumaczy Barbara Walenciuk, naczelnik Wydziału ds. Zapewnienia Jakości Produktu Leczniczego, inspektor ds. wytwarzania z Głównego Inspektoratu Famaceutycznego.

Rekordowy 2007 rok
W 2007 roku GIF wydał aż :
• 118 decyzji o wycofaniu z obrotu produktów leczniczych.

Dla porównania w:
• 2005 roku decyzji było 54,

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH