Lek wyjmiesz z automatu jak baton? Tak łatwo nie pójdzie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   23-11-2009, 06:27

Lek wyjmiesz z automatu jak baton? Tak łatwo nie pójdzie

O tym, że farmaceutyki nie są zwykłymi produktami konsumpcyjnymi jak słodycze czy napoje, nie trzeba w tym miejscu specjalnie przekonywać. Jednak już wkrótce kupowanie niektórych produktów leczniczych w tzw. urządzeniach vendingowych (automatach) - niczym batoników lub coli w puszce - może stać się bardzo popularne na stacjach paliw czy w hipermarketach. Czy będzie to w pełni bezpieczny zakup? Sprawa bulwersuje środowisko farmaceutyczne.

Wraz z publikacjami o tym, że w Polsce mogą pojawić się lekomaty, pojawiły się też opinie, że formalne dopuszczenie takiej formy sprzedaży leków byłoby prawnym bublem. Choćby dlatego, że produkty lecznicze wymagają ściśle określonych warunków przechowywania. Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, jest zaskoczony już samymi tylko propozycjami takich rozwiązań.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Jędrzejczak podkreśla, że każdy lekarz lub farmaceuta dobrze wie, że nieprawidłowe przechowywanie leków może mieć wywołać nie tylko skutki uboczne, ale wręcz toksyczne.

Przepisów nie ma, ale... są

Podobnie wypowiada się Dominik Żyro ze Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP: – Produkty lecznicze w takich automatach nie będą umieszczone w odpowiednich warunkach. Nie można teraz wykluczyć, że lekomaty znajdą się np. na chodnikach o różnych porach roku, a ich zawartość będzie narażona na promieniowanie słoneczne, zbyt wyskie lub niskie temperatury oraz niewłaściwą dla leków wilgotność – tłumaczy Dominik Żyro.

Okazuje się, nie ma specjalnych przepisów regulujących zasady przechowywania leków w automatach. Jednak, jak przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Zbigniew Niewójt, zastępca Głównego Inspektora Farmaceutycznego, każdy produkt leczniczy ma określoną charakterystykę warunków przechowywania i ona musi być bezwzględnie przestrzegana.

Zbigniew Niewójt podkreśla, że przedstawiciele Inspekcji Farmaceutycznej mają prawo – jak w każdym innym przypadku – sprawdzić warunki w jakich przechowywane są produkty lecznicze.

Branża poznaje temat
– Będziemy chcieli uczestniczyć w procesie legislacyjnym. Na razie nie wydajemy własnego stanowiska, bo temat leków w automatach dopiero sami rozpoznajemy – przyznaje Sławomir Kamiński z Polskiego Stowarzyszenia Vendingu, zrzeszającego m.in. firmy prowadzące dystrybucję różnych towarów w automatach. – Nie ma co ukrywać, że sprzedaż produktów leczniczych objęta jest wieloma obostrzeniami.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH