Lekarze nie będą wystawiać refundowanych recept?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Daniel Mieczkowski/rynekaptek.pl   15-04-2011, 14:00

Lekarze nie będą wystawiać refundowanych recept? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie rekomenduje niepodpisywanie umów na wystawianie recept refundowanych przez NFZ, jeżeli przepisy nowej ustawy refundacyjnej wejdą w życie.

Zdaniem Mieczysława Szatanka, przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, lekarz nie może zajmować się weryfikowaniem ubezpieczenia, bo to uniemożliwi mu właściwe wykonywanie zawodu. - Lekarze już teraz mają obawy przy wypisywaniu recept. NFZ dokonuje częstych kontroli. Niestety, lekarze nigdy nie mogą być pewni, co zakwestionują kontrolujący. Doświadczenie pokazuje, że zakwestionowane może być wszystko, zarówno wypisywanie recept bez wizyty, jak i np. zasadność zastosowania leku. W środowisku lekarskim wyczuwa się duży niepokój z tym związany. Lekarze spodziewają się różnych kontroli i nigdy nie wiedzą, co może być tym razem sprawdzane – uważa prezes ORL.

Dalej argumentuje, że  lekarze nierzadko są zobowiązani dostarczać do NFZ dokumentację, której nie są właścicielami. Przykładowo, jeżeli dokumentacja jest przechowywana w jednostce, w której pracuje lekarz, to nie jest on jej właścicielem. Mimo to, właśnie od lekarza żąda się dostarczenia dokumentacji. Poza tym wyniki kontroli NFZ są praktycznie niepodważalne. Natychmiast nakładane są wysokie kary na lekarzy.  - Często za brak drobnych szczegółowych danych czekają lekarzy znaczne koszty. Zdarzają się kary w wysokości 40, 100, 400 tys. zł. Najwyższa kara jaka została nałożona to 800 tys. zł. Kiedy usłyszy się tą kwotę, można sobie uświadomić skąd bierze się niepokój lekarzy związany z wypisywaniem recept – przekonuje Szatanek.

Według niego, urzędnicy NFZ mogą przyjść do gabinetu i dokonać kontroli dotyczącej pięciu lat wstecz, dopatrzeć się nieprawidłowości i naliczyć ogromną karę. Jednak lekarz ma niewielkie możliwości sprawdzenia zasadności kontroli, musiałby na to poświęcić np. dwa dni. Tymczasem szykowana jest ustawa, w myśl której na lekarza zostaje przeniesiony obowiązek zweryfikowania, czy człowiek zgłaszający się do niego ma ubezpieczenie, czy też nie. Jeżeli lekarz źle to sprawdzi lub pacjent wprowadzi go w błąd, to koszty refundacji zaordynowanego leku poniesie lekarz.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH