Lekarze radzą: szczepmy się przeciwko grypie sezonowej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   06-11-2009, 11:55

Lekarze radzą: szczepmy się przeciwko grypie sezonowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według lekarzy, grypa sezonowa jest bardziej groźna od wirusa A/H1N1. Dlatego lepiej zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który przypadnie na przełom stycznia i lutego.

Na nową grypę zachorowało dotąd w Polsce około 200 osób, na sezonową już kilkadziesiąt tysięcy. Także odsetek ciężkich powikłań w przypadku tej drugiej grypy jest kilkakrotnie wyższy.

Dlatego lekarze radzą, by nie panikować z powodu braku szczepionki na gryoę A/H1N1, tylko zaczepić się na grypę sezonową. Problem w tym, że szczepionek zaczyna brakować i w aptekach, i w hurtowiach.

– Niewielu aptekarzy zamawiało dotąd szczepionki na grypę sezonową, bo słabo się sprzedawały i potem trzeba je było utylizować – mówi Stanisław Piechula, szef Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Szczepionek brakuje także w hurtowniach: – Nie można się dziwić, że brak tych szczepionek. W zeszłym roku słabo schodziły. Ponieśliśmy wydatki na jej zakup, a potem jeszcze na utylizację – mówi Ewa Kolasińska z hurtowni Salus.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wkrótce będą dodatkowe dostawy szczepionek. – Z zebranych przez nas informacji wynika, że szczepionka jest jeszcze dostępna w części przychodni oraz mniej więcej w co drugiej aptece w kraju. Także jedna z firm zadeklarowała, że w ciągu kilku dni sprowadzi dodatkowe 100 tys. dawek. Inne firmy rozważają podobne działania – mówił Piotr Olechno, rzecznik resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH