Leki 75+: Ministerstwo Zdrowia podsumowuje i prognozuje

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   01-09-2017, 09:11

Leki 75+: Ministerstwo Zdrowia podsumowuje i prognozuje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym roku resort zdrowia ma do wykorzystania 564 mln zł na bezpłatne leki dla seniorów. W następnym ponad 640 mln zł. Ministerstwo szacuje, że w 2025 roku będzie to blisko 1 miliard 203 miliony złotych.

Minister Konstanty Radziwiłł podczas podsumowania pierwszego roku obowiązywania programu 75+ przyznał, że program okazał się sukcesem:

- Ideą programu było wsparcie seniorów, którzy – często ze względów ekonomicznych – mieli utrudniony dostęp do leczenia. Wdrażając program, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dla których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym.

Minister Radziwiłł podkreślił też, że „było rzeczą absolutnie skandaliczną i wstydliwą”, że wielu schorowanych, starszych ludzi dotychczas nie było stać na wykupienie leków, które przepisali im lekarze: - Taka sytuacja jest niedopuszczalna i musieliśmy rozwiązać ten problem – tłumaczył.

Początkowo na liście znalazły się leki najbardziej potrzebne – stosowane w chorobach, które najczęściej dotykają pacjentów w grupie 75+. Były to leki stosowane w nadciśnieniu, chorobach serca, astmie i cukrzycy.

Od tego czasu lista sukcesywnie jest poszerzana - aktualizowana co 2 miesiące. Obecnie zawiera 1530 pozycji, które obejmują 113 substancji aktywnych.

Na wykazie 75+ znajdują się leki dla chorych na cukrzycę – insuliny i analogi insulinowe. Dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi – leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie, a także leki stosowane w powszechnych chorobach takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

W tym roku resort ma do wykorzystania 564 mln zł. W następnym ponad 640 mln. Minister zdrowia zapewnił, że są to realne środki zabezpieczone tylko na ten cel, a w kolejnych latach ta kwota będzie wzrastać. Według szacunków, w 2025 r. będzie to 1 miliard 203 miliony złotych.

- Więcej pieniędzy to więcej specjalistycznych leków, więcej wykupionych opakowań, więcej zrealizowanych recept. Wszystko po to, aby każdy senior mógł korzystać w jak najszerszym zakresie z programu – zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

Ministerstwo publikuje na swojej stronie również dane statystycznie dot. realizacji bezpłatnych leków dla seniorów:

- 15 000 000 – tyle recept z kodem „S” zostało zrealizowanych w ciągu pierwszego roku realizacji programu;
- 2 200 000 – tyle pacjentów skorzystało z programu;
40 milionów – tyle opakowań leków wydano w ciągu roku realizacji programu;
- 1530 – tyle pozycji znajduje się na liście leków 75+ (113 substancje czynne).

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH