Leki: ma być taniej, ale o ile

POLITYKA LEKOWA

Autor: DGP/rynekaptek.pl   22-03-2011, 09:41

Leki: ma być taniej, ale o ile Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia nie potrafi uzasadnić wprowadzenia sztywnych cen i marży na leki refundowane - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Chodzi o ustawę dotyczącą leków refundowanych. Obecnie na leki obowiązują ceny maksymalne, dające możliwość udzielania rabatów i upustów. Dlatego w niektórych aptekach pacjent może kupić leki taniej.

Celem zmian wprowadzonych w ustawie będzie ujednolicenie cen leków na terenie całego kraju. Niemożliwe stanie się udzielanie rabatów. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia leki refundowane będą generalnie tańsze, ponieważ ich ceny będą negocjowane z producentami.

„Gremialnie zaprotestowała branża farmaceutyczna, przedstawiając różnorakie ekspertyzy, których wydźwięk można sprowadzić do jednego: nie będzie taniej, lecz drożej, nawet do 20 procent” – czytamy na łamach DGP.


„Można oczywiście uznać, że eksperci i instytucje się mylą, a niekorzystne dla siebie zmiany chce storpedować potężne lobby przemysłu farmaceutycznego. Tyle że istnieje druga strona medalu. Argumenty Ministerstwa Zdrowia są, delikatnie mówiąc, słabo udokumentowane. Ma być taniej – tyle wiemy. O ile – już nie. Czy gama leków refundowanych będzie spełniała potrzeby pacjentów, to się dopiero okaże. Na razie bowiem resort Ewy Kopacz nie przedstawił żadnych szczegółowych skutków proponowanych rozwiązań” – konkluduje DGP.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH