Leki na śmietniku: ratunek w proekologii?

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   16-03-2010, 08:34

Leki na śmietniku: ratunek w proekologii? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Duża część leków kupowana jest na zapas, wiele z nich trafia następnie na wysypiska.

– Niektóre z wyrzucanych leków są przeterminowane, dużą część stanowią jednak leki w pełni wartościowe, ale niepotrzebne – czytamy w komunikacie prasowym firmy Proeko, która rocznie utylizuje ok. 165 ton środków leczniczych.

Do poprawy sytuacji mogą przyczynić się sztywne marże na leki sprzedawane w aptekach, wprowadzenie których zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Celem takiego działania jest ograniczenie popytu na farmaceutyki.

Jednak zdaniem przedstawicieli PROEKO, nowe zasady prawne tylko częściowo będą rozwiązywały istniejący problem: jego złożoność wymaga raczej  kompleksowego podejścia, a nie jedynie drobnej zmiany.

– Ważne, aby pomyślano o edukacji proekologicznej, skierowanej nie tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim starszych osób – mówi Marek Osik, wiceprezes Proeko.

Przed kupnem farmaceutyków warto zatem dobrze przemyśleć, czy są nam one naprawdę potrzebne. Dzięki temu można realnie wpłynąć na liczbę niebezpiecznych odpadów, jakimi są leki, jeśli trafią do zwykłego śmietnika, a nie do recyklingu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH