
Dopłaty pacjentów do leków, które spadały przez ostatnich kilka lat, w tym roku mogą być wyższe - ostrzegają eksperci. Resort zdrowia uspokaja, że współpłacenie za leki będzie mniejsze.
Ministerstwo Zdrowia, które planuje wprowadzić tzw. sztywne ceny i marże na leki refundowane, jest zdania, że wysokość dopłat do leków dla pacjentów spadnie.
Proponowane przez resort rozwiązanie ma spowodować, że ceny leków we wszystkich aptekach będą takie same. Zniknąć mają promocje i rabaty, które powodują nadmierne kupowanie leków, do których dopłaca budżet pańśtwa - przypomniano podczas lekowej debaty przygotowanej przez Rzeczpospolitą.
Zdaniem Piotra Kuli, prezesa firmy badawczej PharmaExpert, stracą na tym aptekarze, którzy dostawali upusty od firm. Jego zdaniem, gdy je stracą, liczba aptek zacznie się zmniejszać.
– 30 procent aptek w kraju jest zadłużonych. To są te apteki, które żyją z rabatowania – mówił prezes Kula podczas ubiegłorocznej konferencji Rynku Zdrowia "Dystrybucja leków w Polsce".
Jednak część środowiska aptekarskiego popiera pomysł ministerstwa, ponieważ - zdaniem zwolenników usztywnienia cen i marż - z systemów rabatowania korzystają głównie apteki sieciowe.
– Dążymy do tego, żeby ceny na leki refundowane były jednakowe we wszystkich aptekach. Obecnie mamy do czynienia z patologiami, takimi jaki sprzedaż leku za jeden grosz, za złotówkę, czy wręcz z dopłatą do leku. My wszyscy płacimy za nieprawidłowości na rynku – twierdzi Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Nie ma również jednomyślności w ocenie skutków finansowych dla pacjentów wejścia w życie listy leków refundowanych 16 grudnia 2009 roku. Zdaniem ministerstwa, ceny leków wpisanych na wykazy refundacyjne spadły. Pacjenci będą płacić za leki mniej, jeżeli lekarze będą zapisywać im leki najtansze w danej grupie terapeutycznej.
Resort zapowiada, że projekt ustawy refundacyjnej, w którym zawarte są m.in. przepisy o sztywnych cenach i marżach, pojawi się w ciągu dwóch tygodni na stronach Ministerstwa Zdrowia.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych