
Kilka tysięcy osób rocznie trafia do szpitali z powodu nadużywania leków przeciwbólowych. Zdaniem ekspertów Polacy nie wiedzą, jak leczyć ból. Nie ufają także lekarzom i dlatego kupują środki dostępne bez recepty. Aż 75 proc. Polaków odczuwa ból, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie, a prawie siedmiu na dziesięciu nie wie, gdzie znaleźć najbliższą poradnię leczenia bólu. Co trzeci cierpiący nigdy nie poszedł do lekarza po pomoc, a nawet jeśli już to zrobił, był leczony nieskutecznie.
Pacjentów, którzy sami walczą z bólem i przedawkowują przeciwbólowe i niesterydowe leki przeciwzapalne, są w całej Polsce tysiące. W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie nie ma dnia, aby nie przyjęto kogoś z podobnym problemem.
- Są to przede wszystkim osoby z krwawieniem z przełyku lub problemami gastrycznymi. Ale zdarzają się także pacjenci z uszkodzonymi przez leki wątrobą i nerkami - mówi hepatolog Michał Wasilewicz. - Czasem ich stan jest tak poważny, że konieczny jest przeszczep.
W Szpitalu Praskim w Warszawie rocznie leczy się kilkuset pacjentów, którzy nieroztropnie zażywali tabletki.
- Jeśli trafia do nas ktoś z niedokrwistością, jest blady i słaby, pierwsze pytanie, jakie zadaję, brzmi: czy brał leki i jakie? W trzech czwartych przypadków okazuje się, że niesterydowe przeciwzapalne - informuje Ryszard Feldman, ordynator oddziału chorób wewnętrznych.
- To poważny problem społeczny - przyznaje prof. Jan Chojnacki, ordynator kliniki gastroenterologii i chorób wewnętrznych szpitala uniwersyteckiego w Łodzi. - Polacy nie potrafią radzić sobie sami z bólem.
Dlaczego Polacy są tak nieroztropni? Bo, zdaniem specjalistów, wierzą ślepo w reklamy. Ale jest jeszcze drugi, znacznie poważniejszy powód: w Polsce nie działa system leczenia bólu.
- Długie kolejki do specjalistów, brak przygotowania do leczenia bólu lekarzy pierwszego kontaktu, brak rehabilitacji, pomocy psychologicznej, a także wiedzy o leczeniu bólu - prof. Chojnacki wymienia przyczyny, dla których Polacy wolą leczyć się sami.
Eksperci są zgodni, że w naszym kraju potrzeba rzetelnej kampanii informacyjnej na temat uśmierzania bólu.
- Należy uświadomić Polakom, że nie można na własną rękę leczyć bólu przewlekłego, bo od tego są specjaliści. Trzeba też ludziom wyjaśnić, że leki dostępne bez recepty mogą poważnie im zaszkodzić - uważa prof. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
- Polacy są, niestety, na trzecim miejscu na całym świecie, jeśli chodzi o spożycie leków przeciwbólowych bez recepty - mówi dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych