Leki zagrożone wywozem: amantadyna nie będzie już dodatkowo monitorowana

POLITYKA LEKOWA

Autor: GdziePoLek.pl   20-07-2021, 08:01

Leki zagrożone wywozem: amantadyna nie będzie już dodatkowo monitorowana Nie ma potrzeby dodatkowego nadzoru nad lekiem Viregyt-K - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Słynna amantadyna nie jest reglamentowana Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Z 383 pozycji leków objętych zakazem wywozu obowiązującego od 12 maja wykreślono 131, a dodano 26 nowych. Usunięte pozycje to w dużej mierze leki stosowane w chorobach płuc oraz w terapii COVID-19.

Co dodano do wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności od lipca 2021, jakie leki usunięto - podsumowuje serwis GdziePoLek.pl.

Leki objęte zakazem wywozu

Od wielu miesięcy na liście produktów monitorowanych znajdują się heparyny drobnocząsteczkowe, w tym preparat Clexane zawierający enoksaparynę sodową. Od lipca wykaz uzupełniono o pozycję tego leku odnoszącą się do wielodawkowej fiolki o zawartości 30 000 j.m. w 3 ml. W ostatnim czasie w aptekach można było zaobserwować zauważalny spadek dostępności tego leku w postaci ampułkostrzykawek.

Na tej samej zasadzie lista poszerzyła się o nowe reprezentacje leku Eliquis z przeciwzakrzepowym apiksabanem - dodano inne dawki i wielkości opakowań do tych już obecnych.

Do wykazu dołączył również lek Controloc 20 mg i Controloc 40 mg. Są to tabletki dojelitowe zawierające pantoprazol, związek zmniejszający produkcję kwasu solnego w żołądku, stosowany szeroko w chorobach przewodu pokarmowego.

Dodatkowym monitorowaniem objęto lek Exacyl w postaci roztworu do wstrzykiwań oraz preparat Trevicta zawierający paliperidon w formule zawiesiny o przedłużonym uwalnianiu.

Jest to lek o wysokiej cenie detalicznej (mowa o kwocie czterocyfrowej, zależnej od dawki), za który jednak pacjenci ze schizofrenią nie dopłacają, jeśli spełniają wskazanie refundacyjne.

W wykazie znalazły się ponadto produkty zawierające silny związek przeciwbólowy fentanyl w postaci aerozolu do nosa (Instanyl) oraz systemu terapeutycznego na skórę (Matrifen). Już wcześniej na liście znajdowały się tabletki podpoliczkowe z tym składnikiem aktywnym pod nazwą Effentora.

Leki specjalistyczne zagrożone wywozem:

Firazyr (ikatybant) - drogi lek (cena hurtowa brutto wynosi 5339,75 zł) w postaci roztworu do wstrzykiwań dostępny w ramach refundacji aptecznej za ryczałt (3,20 zł) dla pacjentów z rzadkim schorzeniem - obrzękiem naczynioruchowym.

Rapamune (sirolimus) - preparat w postaci drażetek i płynu stosowany u pacjentów po przeszczepie.

Sutent (sunitynib) - lek w postaci doustnej refundowany w Polsce w ramach programów lekowych B.3, B.8, B.10 i B.53. Programy te przeznaczone są leczeniu nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego, mięsaków tkanek miękkich, raka nerki oraz wysoko zróżnicowanego nowotworu neuroendokrynnego trzustki.

Xeljanz (tofacytynib) - to również lek refundowany w programach lekowych. Włączony jest do programów B.55, B.33 oraz B.35, z których korzystają pacjenci wymagający leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz z aktywnymi postaciami zapalenia stawów - łuszczycowego, reumatoidalnego oraz młodzieńczego.

Leki usunięte z listy antywywozowej od lipca 2021

Z wykazu usunięto preparaty Airbufo Forspiro, Bufomix Easyhaler, Duoresp Spiromax i Symbicort Turbuhaler – stanowiące połączenie przeciwzapalnego budezonidu z rozszerzającym oskrzela formoterolem. Monitorowaniem nie będzie objęty także aerozol inhalacyjny Atimos (formoterol), skojarzenie beklometazonu z formoterolem pod nazwą Fostex czy wyjątkowo długo obecny w wykazie Oxis Turbuhaler z samym formoterolem.

Z listy znika także trójskładnikowy lek Trimbow (beklometazon, formoterol oraz bromek glikopironium) oraz steryd inhalacyjny pod nazwą Flixotide zawierający flutikazon.

Nie ma potrzeby dodatkowego nadzoru nad lekiem Viregyt-K - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia i od 10 lipca 2021 nie ma konieczności raportowania braków refundowanej wersji tego leku.

Z listy usunięto szereg leków, które trafiły na nią w związku z koniecznością zabezpieczenia stanowisk respiratorowych, czy też znajdujące zastosowanie w intensywnej terapii.

Leki ze zwiotczającym mięśnie cisatrakurium: Nimbex, Cisatracurium Accord, Cisatracurium Kabi, Cisatracurium Kalceks, Cisatracurium Noriderm.

Iniekcje zawierające midazolam (m.in. produkty firm Accord, Kalceks czy Sandoz), który jest benzodiazepiną - związkiem wykorzystywanym do wywoływania w układzie nerwowym efektu sedacji.

Preparaty zawierające silnie i krótko działający anestetyk dożylny propofol (m.in. Diprivan, Plofed, Propofol 1% MCT/LCT Fresenius czy Provive).

Stosowaną w stanach nagłych noradrenalinę (Sinora), która podnosi ciśnienie oraz pobudza czynność serca. Stosuje się ją w stanach zagrożenia życia, kiedy dochodzi do gwałtownie rozwijającego się niedociśnienia oraz do resuscytacji w przypadku zatrzymania krążenia.

Fentanyl w formule roztworu do wstrzykiwań (Fentanyl WZF).

Wyroby medyczne: dozownik do tlenu, punkty poboru gazów medycznych oraz reduktory montowane do butli tlenowych.

Wykreślono też produkty z przeciwzapalnym deksametazonem.

Z wykazu znika także lek na tarczycę Euthyrox, który dosyć długo stanowił deficyt kluczowy z punktu widzenia pacjentów. Łącznie wykreślono 17 pozycji odnoszących się do różnych dawek i wielkości opakowań tego preparatu. Równolegle usunięto także jego zamiennik - Letrox.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH