Leków na receptę nie kupisz w sieci

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   13-10-2010, 10:39

Zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne w zakresie wysyłkowej sprzedaży lekami uniemożliwią handel produktami leczniczymi na receptę przez internet.

Brak takiej definicji powoduje, że obecnie niektóre apteki sprzedają leki z przepisu lekarza w sieci. Nazywają to sprzedażą pełnomocniczą. Proceder polega na tym, że pacjent zamawia towar na stronie internetowej, a w prawdziwej aptece odbiera go jego pełnomocnik, którym zwykle jest kurier.

Projekt nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne ma uniemożliwić takie praktyki. Określa bowiem, że wysyłkową formą sprzedaży leków będzie każda umowa zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron i przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość. Środkiem takim może być drukowany lub elektroniczny formularz zamówienia, list seryjny w postaci drukowanej lub elektronicznej lub reklama prasowa z wydrukowanym formularzem zamówienia. Każda z tych metod zostanie uznana za wysyłkową sprzedaż leków.

Wynika z tego, że już samo wypełnienie formularza w sieci sprawi, iż transakcja zostanie uznana za wysyłkową. A tym samym za nielegalną w przypadku leków na receptę. Prawo farmaceutyczne dopuszcza bowiem handel internetowy jedynie tymi lekami, na które nie jest potrzebna recepta.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH