Leku bez recepty nie kupimy w internetowej aptece

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   16-03-2011, 14:31

Leku bez recepty nie kupimy w internetowej aptece Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa definicja sprzedaży wysyłkowej leków uniemożliwi obchodzenie prawa związanego z internetowym handlem lekami na receptę.

Koniec handlu przez internet lekami, które wydawane są na receptę, zapewniają autorzy nowelizacji ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, która zmienia także przepisy prawa farmaceutycznego.

Według wprowadzonej definicji, za sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych zostanie uznana umowa zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość: wypełnienia drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia, wysłania listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, a także reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia.

Nowa definicja obejmie więc nie tylko sam handel przez internet, ale i realizację takich zamówień przez telefon czy na podstawie wydrukowanych formularzy zamówień wysyłanych pocztą.  Obecnie ustawa Prawo Farmaceutyczne definiuje wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Art. 63 tej ustawy zabrania wprawdzie sprzedaży wysyłkowej leków, które wydawane są na receptę, ale z uwagi na brak definicji wysyłkowej sprzedaży leków przedsiębiorcy łatwo obchodzą to prawo.

Sprzedaż organizowana jest np. na zasadzie pełnomocnictwa na dostarczenie leku, udzielanego przez klienta na stronie internetowej apteki. Teraz internetowe apteki nie będą już mogły posługiwać się takimi metodami.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH