Leszek Borkowski, ekspert UE ds. leków: Nasz rząd uprawia medyczny hazard

POLITYKA LEKOWA

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   08-11-2009, 17:17

Leszek Borkowski, ekspert UE ds. leków: Nasz rząd uprawia medyczny hazard Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawdopodobnie przyczyną braku szczepionek przeciwko nowej grypie jest brak finansów, a fakt, że szczepionki nie zostały jeszcze kupione to medyczny hazard - uważa Leszek Borkowski, ekspert UE do spraw leków i były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

– To jest nienormalne, że nie mamy w Polsce szczepionki przeciwko AH1N1. To co uprawia minister zdrowia to jest medyczny hazard. W XXI wieku wiemy, że nie ma skuteczniejszej metody zwalczania wirusa grypy jak szczepionka – ostrzega w TVN24 Leszek Borkowski. Jego zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, by rząd zakupił szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1.

Minister Ewa Kopacz poinformowała, że nie zakupi szczepionki, dopóki nie będzie miała pewności, że ta nie powoduje żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych.

– Dwie rygorystyczne agencje kontroli leków dopuściły szczepionkę do obrotu – mówi Borkowski. – Jeżeli przyjmiemy, że rząd kupi szczepionki tylko dla co dwudziestego Polaka, to będzie musiał wydać około 250 milionów złotych. Może rząd nie ma takich pieniędzy w rezerwie? – pyta ekspert.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH