Lipcowa refundacja: bez zmian dla pacjentów po przeszczepach?

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   26-06-2017, 12:24

Lipcowa refundacja: bez zmian dla pacjentów po przeszczepach? Za zawiesinę valgancyklowiru pacjeci po przeszczepach dopłacą blisko 666,79 zł

Mimo apeli rodziców dzieci po transplantacjach resort zdrowia nie przywrócił ryczałtowej opłaty (3,20 zł) za zawiesinę valgancyklowiru - pisze Rzeczpospolita.

Zgodnie z nową listą refundacyjną, która zacznie obowiązywać od 1 lipca, pacjenci dopłacą do niej 666,79 zł – to o 107,84 zł więcej niż w przypadku listy opublikowanej w maju br.

Jak pisze gazeta, resort zignorował także opinię autorytetów medycznych, które przekonywały, że zawiesiny nie można zastąpić tabletkami, ponieważ tylko postać płynna pozwala na dobranie odpowiedniej dawki dla maluchów i wygodne zaordynowanie leku.

"Rozwiewając wątpliwości dotyczące wskazań dla leków Valhit i Valgancyclovir (...) wyjaśniamy, że (...) mogą je stosować zarówno dzieci, jak i dorośli" – czytamy w wyjaśnieniu na stronie MZ. Urzędnicy dodają, że cena zmaleje, jeśli zawnioskuje o to producent leku.

Lipcowa lista oburzyła również pacjentów onkologicznych. Członkowie sekcji prostaty stowarzyszenia UroConti alarmują, że po raz kolejny nie doczekali się refundacji stosowanych w leczeniu hormonalnym raka prostaty enzalutamidu i dichlorku radu-223.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH