Lista leków refundowanych: lipcowa nowelizacja z myślą o przewlekle chorych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   05-06-2009, 14:56

Nowa lista leków refundowanych oraz projekt ustawy refundacyjnej - to tematy, które zdominowały główną sesję IV Konferencji Farmaceutycznej Rynku Zdrowia - Leki w Polsce 2009 (Warszawa, 4 czerwca).

Co do tego, że u tych chorych należy stosować najlepsze leki nie miał też wątpliwości prof. Piotr Małkowski, transplantolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: – Jeżeli wydajemy 250 tys. zł na przeszczep wątroby u pacjenta z WZW B, to powinien on mieć najlepsze leki przeciwwirusowe, inaczej drogie leczenie transplantacyjne pójdzie na marne – mówił.

Zdaniem Rafała Zyśka, do niedawna dyrektora departamentu gospodarki lekami w NFZ, wprowadzanie nowych cząsteczek jest utrudnione z powodu obecnej sytuacji gospodarczej.

– Co do programów terapeutycznych w WZW B, to postulowałem wprowadzenie nowych cząsteczek, jednak z powodu kryzysu teraz jest to raczej niemożliwe. Dane GUS z ostatnich dni, dotyczące spływu składek, są pozytywne, jednak nie wiadomo czy taka sytuacja się utrzyma – mówił Rafał Zyśk.

Wokół ustawy

Proces podejmowania decyzji o wydawania publicznych pieniędzy na finansowanie farmakoterapii, w znacznej mierze będzie w przyszłości uzależniony od kształtu ustawy refundacyjnej, nad którą prace, jak informuje resort, dobiegają końca. Niestety na razie ministerstwo nie chce podać szczegółów założeń tego projektu.

– Będzie to ustawa nowoczesna, oparta na najlepszych wzorcach europejskich. Nie jestem jednak upoważniony, aby upubliczniać – na tym etapie prac – szczegóły tego projektu – mówił minister Twardowski.

Swoje propozycje dotyczące nowej ustawy refundacyjnej, upubliczniły za to związki producentów leków: Infarma oraz Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF). Każda z tych organizacji napisała swój projekt ustawy.

– Opowiadamy się m.in. za jednolitymi cenami w aptekach. Proponujemy rozbicie rynku na leki generyczne i innowacyjne. Leki generyczne powinny mieć swobodę konkurencji. Obowiązująca obecnie zasada, ze nowo wchodzący lek generyczny ma być tańszy, zakłóca swobodę konkurencji. Ci, którzy wcześniej weszli na rynek, mogli uzyskać lepsze ceny, co jest niezgodne z konstytucją – mówił Wojciech Kuźmierkiewicz, wiceprezes zarządu PZPPF.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH