Listy refundacyjne bez długodziałających analogów insulin

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Prawna, LJ/rynekaptek.pl   24-12-2010, 10:13

Listy refundacyjne bez długodziałających analogów insulin Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie nowych list refundacyjnych. Nie ma na nich długodziałających analogów insulin, będą dostępne w programie terapeutycznym.

Z wcześniejszych zapowiedzi resortu zdrowia wynikało, że jeśli insuliny analogowe nie znajdą się na liście leków refundowanych, to określonej grupie pacjentów zaproponowany zostanie program terapeutyczny. I tak się stało.

– Do końca tego roku ma powstać projekt programu terapeutycznego. Pacjenci, którzy zostaną do niego włączeni, będą mogli korzystać z analogów długodziałających – powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej, Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

W opinii resortu zdrowia będzie to korzystniejsze dla pacjentów, gdyż w ramach programu dostęp do analogów będzie nieodpłatny. Zaś w ramach refundacji pacjent musiałby dopłacić do ceny leku 100 zł. Nowy program terapeutyczny miałby zacząć działać w 2011 roku.

Jak można sądzić, stanowisko MZ w sprawie sposobu udostępnienia długodziałających insulin analogowych jest podyktowane m.in. kosztami oraz możliwością poddania leczenia insulinami lepszej kontroli płatnika. Program terapeutyczny, choć bezpłatnie udostępniający insuliny długodziałające, w przeciwieństwie do dostępności w drodze refundacji za częściową odpłatnością, może okazać się mniej kosztowny. Jest bowiem urzędowo sprecyzowaną formułą udostępniania leku, która zawiera bardzo precyzyjnie określone kryteria włącznia pacjentów do leczenia i wymaga prowadzenia ewidencji pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH