Litwa: leki generyczne nadal najdroższe w całej UE?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Kurier Wileński/rynekaptek.pl   17-03-2017, 16:00

Litwa: leki generyczne nadal najdroższe w całej UE? Minister zdrowia obiecuje, że zostaną od nowa rozpatrzone regulacje, na podstawie których leki mogą być wpisane na listę leków refundowanych

Minister zdrowia na Litwie, Aurelijus Veryga, zwrócił się z prośbą do producentów leków, aby obniżyli ceny. Producenci twierdzą jednak, że taka prośba nie da żadnych pozytywnych efektów, jeżeli nie zostanie zmieniony system cen leków - podaje Kurier Wileński.

- Nie wiadomo, dlaczego na Litwie deklarowane ceny leków są o wiele większe niż w innych państwach, dlatego też nasi pacjenci muszą płacić za leki wielkie dopłaty. Tego nie powinno być - przyznał  Aurelijus Veryga.

Minister zdrowia obiecuje, że zostaną od nowa rozpatrzone regulacje, na podstawie których leki mogą być wpisane na listę leków refundowanych.

Planuje się uprościć procedury zatwierdzania leków rekompensowanych, a także rozpatrywać cennik leków częściej niż raz do roku, więcej uwagi poświęcić uświadamianiu pacjentów i lekarzy.

Jak wskazał, wśród mieszkańców panuje opinia, że leki generyczne, czyli zamienniki oryginalnych leków, są gorszej jakości ─ co nie jest zgodne z prawdą.

- Na Litwie nie wszystkie leki są drogie. Na to wskazują badania cen porównawczych leków. Natomiast leki generyczne i leki po zakończeniu ochrony patentowej są o wiele droższe niż w innych krajach UE - powiedziała Rūta Pumputienė ze Stowarzyszenia Innowacyjny Przemysł Farmaceutyczny „American Chamber of Commerce“.

Tymczasem, jak dodała, innowacyjne (oryginalne) leki są jednymi z najtańszych w porównaniu z cenami tych samych preparatów w innych państwach Unii.

Więcej: http://kurierwilenski.lt

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH