Litwa: tam też reforma polityki lekowej była krytykowana

POLITYKA LEKOWA

Autor: Kurier Wileński/rynekaptek.pl   04-04-2011, 16:03

Litwa: tam też reforma polityki lekowej była krytykowana Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Reforma służby zdrowia na Litwie już na starcie była oceniana bardzo kontrowersyjnie.

Przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Zdrowia uspokajali, że po wprowadzonych zmianach pacjenci otrzymają wszystkie niezbędne usługi. Ci z kolei reformę nazywali eksperymentem na pacjentach.

Lekarze z kolei obawiali się, że będą musieli oszczędzać kosztem chorych, że jedne szpitale zostaną priorytetowymi, inne zaś zejdą na drugi plan ze wszystkimi wynikającymi z tego skutkami – informuje Kurier Wileński.

Jednak według przedstawionego Sejmowi sprawozdania z działalności za 2010 rok rządu Andriusa Kubiliusa, optymizacja sieci instytucji ochrony zdrowia, czyli zmniejszenie liczby szpitali z 81 do 65 pozwoliła państwu w roku ubiegłym zaoszczędzić 110,2 mln litów.

W sprawozdaniu rządu wspomina się, że po zatwierdzeniu Cennika Leków i Preparatów Rekompensowanych wydatki na rekompensatę leków w porównaniu z rokiem 2009 zmniejszyły się o 8,3 proc., a dopłata pacjentów za takiego rodzaju leki zmniejszyła się prawie o 23 procent.

W czerwcu 2010 roku w życie weszły nowe zasady wypisywania recept, które dają możliwość pacjentom z przedstawionej listy w aptece samodzielnie wybrać odpowiadający im lek. Podobno zmiany te pomogły zmniejszyć średnią wielkość dopłaty pacjenta za lek od 19, 74 do 14, 56 litów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH