Łódź: góra leków i morze recept

POLITYKA LEKOWA

Autor: JG/rynekaptek.pl   11-02-2010, 17:31

Łódź: góra leków i morze recept

Dwumetrowa góra pudełek przypominających opakowania po lekach stanęła w łódzkim pasażu Schillera w czwartek (11 lutego).

W tym samym czasie klienci odwiedzający aptekę w jednym z centrów handlowych brodzili w receptach. W ten nietypowy sposób Fundacja Dbam o Zdrowie obchodziła w Łodzi osiemnasty już Światowy Dzień Chorego.

Jak wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia, co czwarty Polak nie może pozwolić sobie na zrealizowanie każdej recepty. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby starsze - aż 40% z nich przyznaje, że była zmuszona do rezygnacji z nabycia części leków z powodów finansowych. Odpłatność polskiego pacjenta za farmaceutyki należy do jednej z najwyższych w Europie – około 30% ceny pokrywamy z własnej kieszeni.

Łódzka fundacja od blisko trzech lat pomaga tym, których nie stać na leki. Akcja przeprowadzona 11 lutego miała za zadanie uświadomić rozmiary i skalę problemu.

Symboliczna góra leków składała się z 4000 pudełek – ulotek przekazujących najważniejsze informacje dotyczące problemu. Właśnie tyle leków podarowała Fundacja podczas dotychczasowych akcji w regionie łódzkim. W całej Polsce pomoc otrzymało już ok. 15 tys. osób i kilkadziesiąt organizacji.

Oprócz happeningu w pasażu Schillera, do działań Fundacji przyłączyła sie także jedna z łódzkich aptek, gdzie cała powierzchnia podłogi została pokryta receptami. Jest ich tam dokładnie 1134 – tyle, ile niezrealizowanych recept może lądować średnio każdego dnia w koszach na śmieci w całej Polsce.

Podczas akcji można było uzyskać informacje, jak wspomóc Fundację w jej działaniach. Jej głównym celem jest dostarczanie najbardziej potrzebnych leków osobom, które nie są w stanie pozwolić sobie na ich zakup. Fundacja Dbam o Zdrowie posiada status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu możliwe jest wspieranie jej działań poprzez przekazanie 1% podatku dochodowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH