Łódzkie: tu pacjenci mają najmniejsze szanse na wygranie walki z rakiem

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Łódzki/rynekaptek.pl   22-02-2011, 09:40

Łódzkie: tu pacjenci mają najmniejsze szanse na wygranie walki z rakiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 60 proc. chorych na raka w województwie łódzkim umiera. Do takich wniosków doszli naukowcy z warszawskiego Centrum Onkologii, którzy przeprowadzili ogólnopolskie badania.

Podobnie złe rokowania mają pacjenci z województw: lubelskiego i lubuskiego.

- Wpływ na to mogą mieć programy profilaktyczne, świadomość zdrowotna, a także liczba ośrodków onkologicznych, które znajdują się w regionie - wylicza dr Joanna Didkowska z Centrum Onkologii w Warszawie, współautorka badań.

- W województwie mazowieckim, gdzie są najlepsze wyniki, jeśli chodzi o liczbę osób, które wygrały walkę z rakiem, jest ośrodek uniwersytecki, nowoczesne centrum onkologii i dwa ośrodki kliniczne. W tych placówkach pracują świetni specjaliści, dzięki czemu chorzy mają większe szanse na wyzdrowienie – dodaje dr Didkowska.

Naukowcy śledzili losy 159 tysięcy chorych z całej Polski, którzy zachorowali na raka w latach 2000 - 2002. Zwycięsko z walki z chorobą wyszło 42 proc. pacjentów. Badania pokazały również, iż w dostępności do leczenia jesteśmy podzieleni na Polskę A i Polskę B.

Na przykład na Mazowszu udaje się uratować 62 proc. mężczyzn z nowotworem jelita grubego. W województwie łódzkim przeżywa zaledwie 38 proc. takich pacjentów. Walkę z rakiem piersi wygrywa 71 proc. mieszkanek woj. łódzkiego i 79 proc. mieszkanek mazowieckiego.

W leczeniu raka prostaty sukces odnosi 77 proc. chorych mężczyzn z Mazowsza i tylko 56 proc. panów w Łódzkiem. Na nowotwór szyjki macicy umiera 49 proc. chorych łodzianek i 46 proc. warszawianek. Najlepsze wyniki ma w tej dziedzinie woj. podkarpackie, gdzie udaje się uratować aż 65 proc. chorych na nowotwór szyjki macicy.

Więcej:
http://lodzkie.naszemiasto.pl/artykul/787564,
ponad-60-proc-chorych-na-raka-w-lodzkiem-umiera,id,t.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH