Lonquex i Neulasta poza listą apteczną

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   03-04-2017, 09:28

Lonquex i Neulasta poza listą apteczną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z utrzymującymi się wysokimi dopłatami pacjentów do leków zawierających długodziałające G-CSF (lipegfilgrastim lub pegfilgrastim) Minister Zdrowia podjął decyzję o skróceniu terminów obowiązywania decyzji o objęciu refundacją leków Lonquex i Neulasta w ramach listy aptecznej.

Leki te od 1 marca 2017 r. nie są refundowane w ramach tej kategorii dostępności, przy czym należy zaznaczyć, że nadal są finansowane w katalogu chemioterapii we wskazaniu określonym stanem klinicznym: skrócenie czasu trwania neutropenii lub zmniejszenie częstości występowania neutropenii z gorączką (w przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia neutropenii z gorączką) – u dorosłych pacjentów, u których z powodu nowotworów złośliwych (z wyjątkiem przewlekłej białaczki szpikowej i zespołów mielodysplastycznych) konieczne jest zastosowanie chemioterapii cytotoksycznej o odstępach czasu pomiędzy cyklami nie krótszych niż 14 dni.

Leki zawierające filgrastim nie zmieniły swojego statusu refundacyjnego, tj. są finansowane zarówno w ramach listy aptecznej, jak i w katalogu chemioterapii - przypomina MZ.

W związku z tym, że postacie pegylowane G-CSF (lipegfilgrastim lub pegfilgrastim) stosuje się w pojedynczym wstrzyknięciu wykonywanym po chemioterapii (ok. 24 h), świadczeniodawca może wydać pacjentowi te leki do stosowania w warunkach domowych, o ile schorzenie pacjenta zawiera się w ww. zakresie wskazań objętych refundacją.

Powyższe dotyczy nie tylko możliwości wydania ww. leków w ramach porady w trybie ambulatoryjnym, ale również gdy wydanie leku do stosowania w warunkach domowych jest poprzedzone leczeniem w ramach hospitalizacji lub hospitalizacji jednego dnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH