Marcin Czech: priorytetem jest ustawa refundacyjna

POLITYKA LEKOWA

Autor: DGP/rynekaptek.pl   17-08-2017, 08:54

 Marcin Czech: priorytetem jest ustawa refundacyjna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sfera leków nie jest oderwana od pozostałych działań wewnątrz systemu ochrony zdrowia. Ważna jest ciągłość. Czuję się kontynuatorem pewnych zmian zapoczątkowanych przez innych – powiedział wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej" Marcin Czech przyznał, że projekt ustawy refundacyjnej jest obecnie priorytetem w ministerstwie. Jak tłumaczył, należy najpierw przygotować otoczenie prawne, nie wyklucza jednak, że wcześniej powstaną dwie lub trzy małe nowelizacje, zanim wejdzie w życie ta największa:

- Z jednej strony jest to zaawansowany projekt w konsultacjach publicznych, ale są wyzwania, takie jak marże hurtowe, pieniądze na innowacje czy programy lekowe. Na razie został poddany dużej krytyce. Poukładanie tego w odpowiedni sposób na pewno zajmie sporo czasu – stwierdził.

W jego ocenie warto kontynuować także pomysł refundacyjnego trybu rozwoju, jednak teraz należy go poukładać od strony organizacyjnej. Podobnych kroków, zdaniem wiceministra, wymaga również ratunkowy dostęp do technologii medycznych (RDTL), który już obowiązuje.

Marcin Czech przyznał też, jak bardzo ważną kwestią jest opieka farmaceutyczna, dlatego w najbliższym czasie powinna powstać ustawa o zawodzie farmaceuty:

- Jest już nawet projekt przygotowany przez samorząd aptekarzy. Musimy jednak wypracować takie rozwiązanie, by pogodzić różne interesy tak, aby pacjent faktycznie odczuł pozytywną zmianę. Pamiętajmy jednak, że taka ustawa musi reprezentować wszystkie osoby z branży farmaceutycznej, a nie tylko aptekarzy – argumentował.

Wiceminister dodał, że opieka farmaceutyczna mogłaby skrócić drogę pacjenta do uzyskania pomocy i jednocześnie odciążałaby resztę systemu ochrony zdrowia: - Nie chcę zrobić z farmaceutów felczerów czy lekarzy bis, ale mogliby np. zmierzyć ciśnienie czy obsłużyć glukometr, udzielić profesjonalnej porady.

Przypomnijmy, że wiceminister Marcin Czech dołączył do kierownictwa resortu zdrowia 1 sierpnia. Minister Konstanty Radziwiłł powierzył mu nadzór nad trzema obszarami:

- koordynowanie i nadzorowanie pracy Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji;
- nadzorowanie działalności Administratora Systemu Monitorowania Wypadków Konsumenckich;
- nadzorowanie działalności Narodowego Instytutu Leków.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH