Marek Tombarkiewicz o dostępie do innowacyjnych terapii

POLITYKA LEKOWA

Autor: GPC/rynekaptek.pl   09-05-2017, 14:05

Marek Tombarkiewicz o dostępie do innowacyjnych terapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przygotowujemy program wsparcia dla rodzin osób cierpiących na choroby rzadkie. Obecnie lepszy dostęp do nowoczesnych terapii mają chorzy z państw od nas uboższych, np. Rumunii -  przyznał Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

Marek Tombarkiewicz przyznał w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie,  że obecnie trwają negocjacje Ministerstwa Zdrowia z producentami leków innowacyjnych. Udało się wynegocjować dobrą ofertę na lek na chorobę Parkinsona, który znalazł się w nowym wykazie leków refundowanych.

- Jeśli chodzi o terapię raka płuc, to jesteśmy w trakcie rozmów – potwierdził wiceminister.

Dodał, że polscy pacjenci w porównaniu z chorymi nie tylko z krajów starej Unii, ale również naszego regionu, mają mniejszy dostęp do nowoczesnych terapii:

- Nie możemy się porównywać z bogatszymi, ale w lepszej sytuacji znajdują się chorzy z państw od nas uboższych, np. Rumunii.

Przypomniał, że przez pierwsze dwa lata funkcjonowania ustawy refundacyjnej nie wydatkowano wszystkich środków przewidzianych na refundację leków. Oszczędności te nie były później wykorzystane na wzrost dostępności leków: - Dopiero w drugiej połowie 2015 r. osiągnięto poziom zerowy, czyli wykorzystano wszystkie środki przeznaczone na refundację leków.

Więcej: http://gpcodziennie.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH