Marek Twardowski: czas zlikwidować patologię w refundacji leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-10-2010, 18:04

Marek Twardowski: czas zlikwidować patologię w refundacji leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas środowej (27 października) debaty nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Twardowski podkreślił, że tzw. ustawa refundacyjna przyczyni się do likwidacji mechanizmów patologicznych i korupcyjnych.

– Nie może być tak, że jeżeli za lek wartości powyżej 100 zł aptekarz ma prawo zarobić 12 zł, to producent leku mówi mu, że jeżeli będzie ten lek sprzedawał, a najlepiej jeszcze w dużej ilości, to otrzyma za to refundację np. 99 zł i 44 gr. To się musi skończyć – oświadczył Marek Twardowski.

Wiceminister zdrowia dodał, że uchwalenie nowych przepisów jest konieczne w związku z „nieuzasadnionym względami medycznymi zwiększaniem refundacji, lekami za grosz, turystyką refundacyjną, niejednolitymi marżami hurtowymi stosowanymi wobec aptek, niejednolitymi systemami rabatowania, darowizn i zjawiskiem marnotrawienia leków”.

Konieczne jest wreszcie uregulowanie rynku leków refundowanych przez wprowadzenie stałych, jednolitych cen w aptekach oraz sztywnych marż hurtowych i detalicznych – powiedział Twardowski.

Zaznaczył, że ustawa refundacyjna nie spowoduje wzrostu cen dla pacjentów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH