Projekt tzw. ustawy refundacyjnej nadal wzbudza wielkie emocje. Nie inaczej było podczas VI Forum Rynku Zdrowia.
To nie dla nas
Piotr Kula prezes firmy analitycznej PharmaExpert przekonywał, że tzw. sztywne ceny leków refundowanych, które chce wprowadzić resort zdrowia, obowiązują w zupełnie innych systemach: – W tamtych krajach są sztywne ceny za wydanie leku, co oznacza np., że pacjent w aptece płaci zawsze 5 euro za każdy lek – mówił prezes Kula.
Przekonywał, że w Polsce na tle krajów UE mamy najwyższy poziom współpłacenia za leki przez pacjenta, bo aż 28-29 proc. w 2010 r., podczas gdy np. na Węgrzech był on na poziomie ok. 19 proc., natomiast na Słowacji – 13,4 proc.
Prezes Kula przypomniał też, że mamy najwyższy wśród krajów UE udział ilościowy i wartościowy leków generycznych na liście leków refundowanych.
Czy pacjent zaoszczędzi? Natomiast Tomasz Zarzycki, dyrektor generalny IMS Poland przekonywał, że nowe rozwiązania spowodują oszczędności w wydatkach na leki dla płatnika, jednak niekoniecznie dla pacjentów. Dla hurtowni niewiele nowe prawo zmieni, natomiast na obniżeniu marży hurtowej do 5% stracą aptekarze.
Wiceminister Twardowski przekonywał jednak, że apteki to przedsiębiorstwa, które jeżeli jest ich na rynku zbyt dużo, to część upada: – Z badań wynika, że nie może być mniej niż 10 tys. pacjentów na jedną aptekę, aby była rentowna. Ostatnio powstało 600 nowych aptek, upadło już 300 z nich. Trudno, żeby resort zmieniał marżę tak, aby każdy nowy podmiot mógł się utrzymać.
Upadnie nawet 40 proc. aptek?
Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej przypomniał, że samorząd zabiega o limitowanie liczby aptek. Przekonywał, że z powodu marży będą upadać apteki nie nowo tworzone, ale te które już dawno funkcjonują.
– Upadki aptek po wejściu w życiu tej ustawy to będzie problem pacjenta. W Najgorszej sytuacji będą małe i średnie apteki. Przypominam, że już teraz 44 proc. aptek ma majątek równy zero lub ma długi. Z rynku może zniknąć 40 proc. aptek – alarmował.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych