Marek Twardowski o projekcie ustawy refundacyjnej: zmiany są jeszcze możliwe

POLITYKA LEKOWA

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   28-10-2010, 20:58

Marek Twardowski o projekcie ustawy refundacyjnej: zmiany są jeszcze możliwe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt tzw. ustawy refundacyjnej nadal wzbudza wielkie emocje. Nie inaczej było podczas VI Forum Rynku Zdrowia.


Odnosząc się do mechanizmu „pay back”, Toczyski stwierdził: - Algorytm zwrotu kwoty przekroczenia budżetu obciąży przede wszystkim leki innowacyjne, które po włączeniu do dotychczasowej grupy limitowej mogą przejąć na siebie pełne sankcje za wystąpienie przekroczenia budżetu w tej grupie.

 

Innym rozwiązaniem, co do którego pojawiają się wątpliwości, jest 3-proc podatek od obrotu lekami refundowanymi. - W odróżnieniu od stosowanego we Włoszech podatku Garattiniego od wydatków marketingowych, nie zapewni on osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie nadmiernej konsumpcji leków – powiedział prezes Infarmy.
Jeszcze poprawią?
Projekt skrytykował też Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

– Te regulacje mogą przynieść niepokojące skutki dla rodzimej produkcji farmaceutycznej. Obawiamy się, że nie będzie możliwy rozwój polskich firm. Wielkie zagraniczne firmy, utrzymają się mimo nałożenia nowego podatku, małe mogą upaść.

Marek Twardowski odpowiadając na uwagi i wątpliwości środowiska farmaceutycznego zaznaczył, że przepisy nie spowodują wzrostu cen dla pacjentów. Stwierdził również, że stałe przeznaczanie17 proc. budżetu NFZ na leki jest jak najbardziej wystarczające. Co do regulacji „pay back”, wiceminister przypomniał, że właśnie takie rozwiązanie postulowały firmy farmaceutyczne.

Marek Twardowski zapewnił, że prace nad projektem ustawy trwają, więc w dokumencie mogą jeszcze zostać uwzględnione różne uwagi.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH