Miastko: bez nocnego dyżuru apteki?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Głos Pomorza/rynekaptek.pl   17-11-2009, 16:00

Miastko: bez nocnego dyżuru apteki?

Farmaceuci w Miastku (woj. pomorskie) nie chcą już pełnić nocnych dyżurów, bo im się to nie opłaca.

Wystąpili oni do Starostwa Powiatowego w Bytowie o zgodę na rezygnację z nocnych dyżurów. Farmaceuci przekonują, że w nocy sprzedają głównie leki przeciwbólowe i prezerwatywy, dla garstki klientów. A takie środki można dostać w innych punktach. Aptekarze byliby skłonni utrzymać nocne dyżury, gdyby to się opłacało. Dodają, że jeżeli samorządom zależy na nocnej pracy aptek, to powinny dopłacić.

Przepisy mówią, że na nocnym dyżurze obowiązkowo musi być magister farmacji, a nie technicy, którzy w większości aptek sprzedają leki w ciągu dnia. W piątek, 13 listopada swoją opinię w sprawie likwidacji nocnych dyżurów wyrazili miasteccy radni. Nie zgadzają się, aby apteki były zamknięte.

– Będę rekomendował radzie powiatu, aby nie zgadzała się na likwidację nocnych dyżurów. Uważam, że to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców – mówi Jacek Żmuda-Trzebiatowski, starosta bytowski.

W ciągu kilku dni ma odbyć się powiatowo-farmaceutyczny okrągły stół. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, to aptekarze zapowiadają spór, który rozstrzygnąć będzie musiał sąd.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH