Między oszczędnością a odpowiedzialnością karną

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-12-2009, 09:00

Między oszczędnością a odpowiedzialnością karną

Część kosztownych leków jest dzielona na porcje przez niektóre placówki medyczne, bo wtedy jest możliwość podania preparatu większej liczbie chorych. Płatnik akceptuje takie rozwiązanie, bo jego zdaniem, w ten sposób świadczeniodawca działa na rzecz obniżenia kosztów utylizacji oraz swoich kosztów.

– Może na początek warto ustalić ceny na poziomie Wielkiej Brytanii – proponuje prof. Tłustochowicz. – Koszt leczenia RZS lekiem biologicznym w Wiekiej Brytanii to 9 tys. funtów rocznie minus rabaty, czyli ok. 8 tys. rocznie. A w Polsce…60 tys. złotych, czyli circa o 20 tysięcy więcej niż na Wyspach.

Co na to prawo?
Jest jeszcze kwestia odpowiedzialności prawnej za dzielenie leków. Lek może występować w postaci jednodawkowej lub wielodawkowej. To firma farmaceutyczna (podmiot odpowiedzialny) decyduje, jakie opakowania leku zostaną dopuszczone do obrotu.

– Aby odpowiedzieć na pytanie czy konkretny lek może być dzielony pomiędzy kilku pacjentów, należy poddać analizie jego charakterystykę produktu leczniczego – twierdzi Katarzyna Bondaryk, mecenas z kancelarii Hogan&Hartson.

Jeżeli charakterystyka milczy na temat podziału dawki leku, oznacza to, że agencje rejestracyjne, które badały lek również pod względem jego bezpieczeństwa, w toku procedury dopuszczenia do obrotu, nie rozpatrywały wniosku rejestracyjnego pod względem sposobu, w jaki lek może być dzielony pomiędzy pacjentów.

Jeżeli dany lek może być dzielony pomiędzy kilku pacjentów, to przewiduje to CHPL, w wraz z informacją, w jakim okresie czasu taki podział jest możliwy oraz ze wskazaniem całej procedury jego dzielenia pomiędzy poszczególnych pacjentów.

– Również rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich mówi, że farmaceuci mają prawo dzielić produkty lecznicze, za wyjątkiem bezpośrednich opakowań leków. Zatem również farmaceuci szpitalni nie mogą dokonywać takiego podziału – twierdzi mecenas Bondaryk. – Postąpienie wbrew przepisom prawa, czyli dokonanie podziału leku, pomimo, iż jego CHPL nie wskazuje takiej możliwości, może wiązać się z potencjalną odpowiedzialnością karną farmaceuty lub lekarza, który dopuści się takiego podziału. W dodatku trzeba pamiętać, że przeprowadzając taki podział, lekarz nie posiada wytycznych, w jaki sposób go dokonać. A to oznacza, iż przeprowadza niejako każdorazowo eksperyment medyczny z tak podzielonym lekiem...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH