Międzynarodowy problem: lekarz przepisuje, chory rezygnuje

POLITYKA LEKOWA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   02-01-2011, 17:00

Międzynarodowy problem: lekarz przepisuje, chory rezygnuje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie tylko w Polsce pacjenci odchodzą od okienka apteki z niezrealizowaną receptą. Także w Stanach Zjednoczonych coraz częściej pacjenci nie realizują posiadanych recept.


Ponadto wśród chorych odrzucających lek przeważają osoby młodsze. Najrzadziej Amerykanie rezygnują z leków przeciwpłytkowych, silnych środków przeciwbólowych (opioidów) i statyn, częściej zaś z insuliny i inhibitorów pompy protonowej.

Dodatkowy komentarz przestrzega przed generalizowaniem na temat przyczyn, gdyż nie każdy przypadek da się wytłumaczyć zbyt wysoką ceną. Część pacjentów może odrzucić przepisany lek obawiając się działań niepożądanych. Inni z kolei uważają, że wystarczy otrzymana wcześniej próbka lub zapas partii poprzednio zakupionej.

Autorzy podkreślają też konieczność prowadzenia dalszych badań, ponieważ według wyników dotychczasowych analiz z terenu USA, odsetek niezrealizowanych recept waha się tam od 2 do 20 procent.

Zmiana podatku VAT
Warto przy okazji przypomnieć, że eskalację zjawiska notuje się również w naszym kraju. Sześć lat
temu alarmowano, że recept nie wykupuje co czwarty pacjent. Tymczasem według danych Naczelnej Izby Aptekarskiej, na początku 2010 roku z podobnymi trudnościami borykało się już 33 proc. chorujących Polaków.

Czy wzrost podatku VAT na leki jeszcze bardziej negatywnie wpłynie na możliwości ich wykupienia przez pacjentów ? Przypominamy, że od 1 stycznia wzrasta VAT na leki z 7 do 8 procent. Jednak, jak informuje środowisko aptekarskie, zwiększeniu stawki VAT nie będzie odpowiadać stosowna zmiana cen urzędowych leków. Ceny pozostaną na poziomie brutto ustalonym w oparciu o wcześniejszą (niższą) stawkę podatku VAT. Ma to się odbyć kosztem aptekarzy, bowiem pomniejszona zostanie ich marża detaliczna.

Broniąc się przed finansowymi stratami, aptekarze postulują o dostosowanie cen urzędowych do stawki podatku VAT obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 roku, tak by podatek VAT w przypadku leków i wyrobów medycznych
obciążał wyłącznie ostatecznego odbiorcę detalicznego, czyli klienta apteki.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH