Minister Kopacz przypisuje swojemu resortowi zasługi innych?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Robet Gontarek/rynekaptek.pl   08-04-2011, 06:31

Minister Kopacz przypisuje swojemu resortowi zasługi innych? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizacje pacjentów onkologicznych skarżą się, że Ministerstwo Zdrowia nadal nie widzi potrzeby ich aktywnego udziału w organizowaniu systemu opieki medycznej. Zamiast tego resort przypisuje sobie nie swoje zasługi.

Jolanta Kwaśniewska skrytykowała Ministerstwo Zdrowia za „podpisywanie się” pod osiągnięciami jej fundacji „Porozumienie Bez Barier”.

- Dokonaliśmy trudnej rzeczy - opracowania standardów opieki nad dzieckiem z chorobą nowotworową. Przez wiele lat nie udało się to organizacji SIOPE, która jest stowarzyszeniem onkologów dziecięcych z Unii Europejskiej. Dzięki determinacji prof. Jerzego Kowalczyka, krajowego konsultanta ds. hematologii i onkologii dziecięcej oraz zaangażowaniu samych tylko wolontariuszy przetłumaczyliśmy z kilkunastu języków europejskich standardy obowiązujące w poszczególnych krajach – mówiła Kwaśniewska podczas konferencji „Pacjent partnerem profesjonalisty w ochronie zdrowia”.

- Na tej podstawie przygotowaliśmy jednolity tekst, który został następnie przyjęty w całej Unii Europejskiej.  Ku mojemu zdziwieniu niedawno usłyszałam, jak podczas jednej z wypowiedzi Pani Minister Kopacz przypisała ten sukces... swojemu resortowi – stwierdziła Jolanta Kwaśniewska.

Przedstawiciel pacjentów niepotrzebny
W Polsce od kilku lat rosną wydatki na leczenie onkologiczne, jednak liczba pacjentów, u których nowotwór daje się wyleczyć jest znacznie mniejsza niż w większości krajów europejskich. Wielu polskich lekarzy wciąż nie wie, jak rozmawiać z pacjentem i jego rodziną, jak przekazywać informacje o nowotworze.

Zdaniem Krystyny Wechmann, wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych (PKOPO), udało się wprawdzie przeszczepić na nasz grunt typowo medyczne schematy działania, jednak model indywidualnego podejścia do pacjenta jeszcze u nas nie funkcjonuje, w czym przeszkadza głównie coraz większa biurokracja.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH