
Resort zdrowia przygotował już i skierował do konsultacji społecznych założenia do ustawy regulującej politykę lekową i prawo farmaceutyczne.
Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów zapewnił, że nie wszystkie wymogi zawarte w ustawie koszykowej, w tym o odpowiedniej liczbie specjalistów i wyposażeniu, będą obowiązywać już od przyszłego roku.
Wyjaśnił, że część z nich zostanie złagodzona, część zracjonalizowana, żeby dostosować je do możliwości przychodni i szpitali.
Założenia tzw. ustawy refundacyjnej przewidują odejście od sporządzania wykazu leków w formie rozporządzenia, w przyszłości miałoby to być obwieszczenie. Rozstrzygnięcia dotyczące refundacji miałyby zapadać w ciągu 180 dni, dotyczące cen – w ciągu 90.
Każda decyzja w sprawie odmowy wpisu na listę leków refundowanych będzie mogła zostać sprawdzona. Przewiduje to dyrektywa UE, którą planowana ustawa ma włączyć do polskiego systemu prawnego.
Ustawa ma doprecyzować sposób refundacji leków. Zmiany dotyczą także marż w aptekach. Ustalone byłyby one na poziomie 4-5 proc. (w państwach UE jest to 1-7 proc.).
Ustawa prawo badań klinicznych ma określać zasady badania klinicznego oraz prawa i obowiązki uczestników tego badania. Umowy w sprawie przeprowadzenia badania mają być, zgodnie z założeniami, zawierane nie tylko między jednostką przeprowadzającą badanie a pacjentem, ale także z dyrektorem placówki, na terenie której prowadzone jest to badanie.
Ustawa wprowadzić ma obowiązek publikowania na portalu internetowym informacji o badaniach klinicznych, zmienić zasady ubezpieczania tych badań oraz ograniczyć liczbę badań klinicznych przeprowadzanych przez jednego badacza.
Wprowadzony ma zostać przepis, zgodnie z którym będzie wymagane umieszczenie w formularzu świadomej zgody, że badanie kliniczne jest eksperymentem medycznym z użyciem produktu leczniczego, a także oświadczenia, że pacjent otrzymał wszystkie informacje na temat ryzyka, związanego z eksperymentem medycznym.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych