Minister wyjaśnia, w których wskazaniach jest refundowane Xarelto

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   28-11-2017, 13:05

Minister wyjaśnia, w których wskazaniach jest refundowane Xarelto Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Ministerstwie Zdrowia nie toczą się obecnie, poza wnioskowanymi przez firmę Bayer Sp. z o.o., żadne postępowania w sprawie objęcia refundacją leku Xarelto w profilaktyce udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków - informuje MZ.

Resort zdrowia udzielił odpowiedzi posłowi Ryszardowi Gallowi na pytanie w sprawie refundacji leku przeciwzakrzepowego Xarelto (rywaroksaban).

Aktualnie lek Xarelto jest refundowany w zakresie wskazań:

- 10 mg, 10 szt. - 1. - Żylne powikłania zakrzepowo-zatorowe u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego (do 30 dnia po przebytej alloplastyce) lub kolanowego (do 14 dnia po przebytej alloplastyce) - prewencja pierwotna.

- 15 mg po 14 szt, 15 mg po 42 szt., 20 mg po 14 szt. - Leczenie zakrzepicy żył głębokich u osób powyżej 18 roku życia; Profilaktyka nawrotów zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej - po ostrej zakrzepicy żył głębokich u osób powyżej 18 roku życia; Leczenie zatorowości płucnej oraz profilaktyka nawrotowej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej u dorosłych.

- Lek Xarelto stosowany w profilaktyce udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków nie jest obecnie refundowany. Wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku Xarelto w dawkach 15 mg i 20 mg w dodatkowym wskazaniu został złożony, ale z inicjatywy wnioskodawcy (firmy Bayer Sp. z o.o.) postępowanie zostało zawieszone, wobec czego Minister Zdrowia nie podejmuje obecnie żadnych czynności w tej sprawie - informuje wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

Zgodnie z ChPL leku Xarelto, wskazania do stosowania preparatu w dawkach 15 mg i 20 mg są tożsame i obejmują : profilaktykę udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wiek ≥ 75 lat, cukrzycę, udar lub przemijający napad niedokrwienny w wywiadzie. Leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP) oraz profilaktyka nawrotowej ZŻG i ZP u dorosłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH