
Terminy dotyczące decyzji refundacyjnych mogą być wydawane do pięciu lat, oznacza to, że mogą być różne. Jest to mała, ale bardzo istotna zmiana – powiedział Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Komisji Zdrowia 6 kwietnia 2017 roku.
Zdaniem ministra zdrowia, trzy lub pięcioletnie sztywne terminy uniemożliwiają elastyczne reagowanie na to, co się dzieje na rynku: - Na całym świecie następuje zjawisko erozji cen, które jest naturalne. Reagowanie na to zjawisko jest w interesie pacjenta i płatnika.
Minister podkreślił, że kwestia wyznaczenia długości czasu danej refundacji podlega negocjacjom: - Firmy, które występują z takim wnioskiem, nie muszą obawiać się, że ten termin nie będzie im znany. Mam nadzieję, że wiele firm dostosuje się do tych zapisów bez wielkiego bólu – powiedział minister.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, minister zdrowia będzie mógł wydawać decyzje refundacyjne na okres do 5 lat. Jednak prawnicy zwracają uwagę na różne możliwości interpretacji tego przepisu.
Może zdarzyć się sytuacja, w której organ uzna, że analizowany przepis pozwala na wskazanie wyłącznie maksymalnego okres refundacji, tj. do 5 lat. Tym samym istnieje ryzyko, że Minister Zdrowia nie będzie z góry określał konkretnego okresu obowiązywania danej decyzji refundacyjnej.
Takie rozumienie obowiązujących przepisów daje też możliwość usunięcia z obrotu prawnego decyzji refundacyjnej w każdym momencie np. w przypadku wejścia do systemu refundacji pierwszego odpowiednika.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych