Minister zdrowia ws. wydawanych decyzji refundacyjnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   10-04-2017, 13:10

Minister zdrowia ws. wydawanych decyzji refundacyjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Terminy dotyczące decyzji refundacyjnych mogą być wydawane do pięciu lat, oznacza to, że mogą być różne. Jest to mała, ale bardzo istotna zmiana – powiedział Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Komisji Zdrowia 6 kwietnia 2017 roku.

Zdaniem ministra zdrowia, trzy lub pięcioletnie sztywne terminy uniemożliwiają elastyczne reagowanie na to, co się dzieje na rynku: - Na całym świecie następuje zjawisko erozji cen, które jest naturalne. Reagowanie na to zjawisko jest w interesie pacjenta i płatnika.

Minister podkreślił, że kwestia wyznaczenia długości czasu danej refundacji podlega negocjacjom: - Firmy, które występują z takim wnioskiem, nie muszą obawiać się, że ten termin nie będzie im znany. Mam nadzieję, że wiele firm dostosuje się do tych zapisów bez wielkiego bólu – powiedział minister.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, minister zdrowia będzie mógł wydawać decyzje refundacyjne na okres do 5 lat. Jednak prawnicy zwracają uwagę na różne możliwości interpretacji tego przepisu.

Może zdarzyć się sytuacja, w której organ uzna, że analizowany przepis pozwala na wskazanie wyłącznie maksymalnego okres refundacji, tj. do 5 lat. Tym samym istnieje ryzyko, że Minister Zdrowia nie będzie z góry określał konkretnego okresu obowiązywania danej decyzji refundacyjnej.

Takie rozumienie obowiązujących przepisów daje też możliwość usunięcia z obrotu prawnego decyzji refundacyjnej w każdym momencie np. w przypadku wejścia do systemu refundacji pierwszego odpowiednika.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH