Ministerstwo Zdrowia o refundacji leków z apomorfiną

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   14-09-2017, 13:04

Ministerstwo Zdrowia o refundacji leków z apomorfiną Odpowiedź ministerstwa na zapytanie dot. leków na chorobę Parkinsona

Posłanka Anna Elżbieta Sobecka (PiS) zapytała ministra zdrowia, jakie jest stanowisko resortu wobec postulatu zapewnienia pacjentom dostępu do terapii apomorfiną dla chorych na Parkinsona. Chodzi o zwiększenie dostępności do leków nierefundowanych – retygotyny w plastrach i rasagiliny.

W odpowiedzi na interpelację posłanki, wiceminister zdrowia Marcin Czech informuje, iż zgodnie z aktualnym wykazem leków refundowanych w ramach listy aptecznej refundowane są preparaty zawierające: Amantadynę, Biperyden, Lewodopę + Benserazyd, Lewodopę + Karbidopę, Piribedil, Pramipexol, Ropinirol, Selegilinę, stosowane w leczeniu zespołu i choroby Parkinsona.

Wszystkie powyżej wymienione leki znalazły się również na liście leków przysługujących pacjentom bezpłatnie po 75 roku życia.

Dodatkowo od dnia 1 maja 2017 r. został objęty refundacją lek Duodopa (Levodopum + Carbidopum) w ramach programu lekowego: „Leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona (ICD-10 G.20)”.

W kontekście zapytania posłanki, Marcin Czech informuje również, że w resorcie procedowane są wnioski o objęcie refundacją nowych leków w leczeniu tej choroby.

- Do Ministerstwa Zdrowia w dniu 28 sierpnia 2014 zostały złożone wnioski o objęcie refundacją technologii lekowych Apo-go Pen (roztwór do wstrzykiwań) oraz Apo-go PFS (roztwór do infuzji), zawierających chlorowodorek apomorfiny, w ramach listy aptecznej – podaje wiceminister.

Dodaje, że AOTMiT wydała pozytywne rekomendacje, w których rekomenduje objęcie refundacją ww. produkty we wskazaniu: leczenie fluktuacji ruchowych, które nie są dostatecznie kontrolowane przez stosowanie doustnych leków przeciwparkinsonowych, u pacjentów z chorobą Parkinsona.

- Aktualnie jednak powyższe postępowania zostały zawieszone na wniosek podmiotu uprawnionego. W związku z czym nie ma możliwości podjęcia czynności proceduralnych mających na celu rozstrzygnięcie wniosków o objęcie refundacją ww. leków – tłumaczy Marcin Czech.

Informuje, że toczy się także postępowanie o objęcie refundacją leku Neupro (rotygotyna) w ramach listy aptecznej we wskazaniu: u pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona u których występują powikłania motoryczne i/lub dyskinezy związane ze stosowaniem lewodopy.

W toku postępowania Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych wydał negatywną rekomendację. Obecnie przedmiotowe postępowanie jest zawieszone na wniosek strony.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH