Ministerstwo Zdrowia o refundacji leków z apomorfiną

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   14-09-2017, 13:04

Ministerstwo Zdrowia o refundacji leków z apomorfiną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posłanka Anna Elżbieta Sobecka (PiS) zapytała ministra zdrowia, jakie jest stanowisko resortu wobec postulatu zapewnienia pacjentom dostępu do terapii apomorfiną dla chorych na Parkinsona. Chodzi o zwiększenie dostępności do leków nierefundowanych – retygotyny w plastrach i rasagiliny.

W odpowiedzi na interpelację posłanki, wiceminister zdrowia Marcin Czech informuje, iż zgodnie z aktualnym wykazem leków refundowanych w ramach listy aptecznej refundowane są preparaty zawierające: Amantadynę, Biperyden, Lewodopę + Benserazyd, Lewodopę + Karbidopę, Piribedil, Pramipexol, Ropinirol, Selegilinę, stosowane w leczeniu zespołu i choroby Parkinsona.

Wszystkie powyżej wymienione leki znalazły się również na liście leków przysługujących pacjentom bezpłatnie po 75 roku życia.

Dodatkowo od dnia 1 maja 2017 r. został objęty refundacją lek Duodopa (Levodopum + Carbidopum) w ramach programu lekowego: „Leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona (ICD-10 G.20)”.

W kontekście zapytania posłanki, Marcin Czech informuje również, że w resorcie procedowane są wnioski o objęcie refundacją nowych leków w leczeniu tej choroby.

- Do Ministerstwa Zdrowia w dniu 28 sierpnia 2014 zostały złożone wnioski o objęcie refundacją technologii lekowych Apo-go Pen (roztwór do wstrzykiwań) oraz Apo-go PFS (roztwór do infuzji), zawierających chlorowodorek apomorfiny, w ramach listy aptecznej – podaje wiceminister.

Dodaje, że AOTMiT wydała pozytywne rekomendacje, w których rekomenduje objęcie refundacją ww. produkty we wskazaniu: leczenie fluktuacji ruchowych, które nie są dostatecznie kontrolowane przez stosowanie doustnych leków przeciwparkinsonowych, u pacjentów z chorobą Parkinsona.

- Aktualnie jednak powyższe postępowania zostały zawieszone na wniosek podmiotu uprawnionego. W związku z czym nie ma możliwości podjęcia czynności proceduralnych mających na celu rozstrzygnięcie wniosków o objęcie refundacją ww. leków – tłumaczy Marcin Czech.

Informuje, że toczy się także postępowanie o objęcie refundacją leku Neupro (rotygotyna) w ramach listy aptecznej we wskazaniu: u pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona u których występują powikłania motoryczne i/lub dyskinezy związane ze stosowaniem lewodopy.

W toku postępowania Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych wydał negatywną rekomendację. Obecnie przedmiotowe postępowanie jest zawieszone na wniosek strony.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH