Ministerstwo Zdrowia zainteresowane jest także szczepionką niezatwierdzoną jeszcze przez UE

POLITYKA LEKOWA

Autor: TVN 24/rynekaptek.pl   18-11-2009, 10:32

Ministerstwo Zdrowia zainteresowane jest także szczepionką niezatwierdzoną jeszcze przez UE Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski ujawnił w programie "24 Godziny", że resort myśli o zakupie innych szczepionek niż te, które zatwierdziła już Komisja Europejska.

– Rozmawiamy nie tylko z koncernami, które mają zatwierdzoną szczepionkę przez Komisję, ale też z tymi, których szczepionki są na ukończeniu badań klinicznych i będą zarejestrowane w listopadzie lub grudniu – tłumaczył minister.

Zdaniem Twardowskiego rozmowy z różnymi producentami szczepionek mają dać większe pole do manewru przy negocjacjach.

Minister, zasłaniając się tajemnicą negocjacji nie podał więcej informacji na ten temat. Sugerował jednak, że szczepionki zarejestrowane później będą lepiej przebadane. Nie zgodził się z nim dr Leszek Borkowski, ekspert ds. leków przy Unii Europejskiej.

– Zdecydowanie preferowałbym te szczepionki, które mają dość długą obecność na rynku. O nich wiemy najwięcej, o odczynach i działaniach niepożądanych. Wybrałbym to, co jest bardziej znane – mówił Borkowski.

Obecnie rządy krajów Unii Europejskiej mogą zaoferować swoim obywatelom trzy szczepionki: Focetrię firmy Novartis Vaccines and Diagnostics, Pandemrix firmy GlaxoSmithKline Biologicals oraz Celvapan firmy Baxter AG. Wszystkie zaakceptowała Europejska Agencja ds. Leków. Kilka krajów zakupiło już szczepionki, np. Niemcy nabyły 50 milionów dawek Pandemriksu. Polska ich nie kupiła.

Marek Twardowski odniósł się też do ultimatum Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich w sprawie zakupu szczepionek. Przypomnijmy, że RPO zapowiedział, iż w poniedziałek (16 listopada) złoży doniesienie do prokuratury o podejrzenie popełnienia przez minister zdrowia Ewę Kopacz przestępstwa sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego i niedopełnienia obowiązków.

Kochanowski pójdzie do prokuratora, jeśli do tego czasu nie zostaną podjęte działania zmierzające do zakupu szczepionki.

– Cały czas prowadzimy negocjacje tak, żeby zapewniły naszym obywatelom nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo. Rzecznik praw obywatelskich zachował się wysoce nienależycie stawiając ministrowi zdrowia ultimatum – stwierdził Twardowski.

– Kochanowski postawił w uprzywilejowanej sytuacji koncerny farmaceutyczne, mówiąc, że jeśli nie będzie decyzji odnośnie zakupu szczepionki do poniedziałku, to on złoży doniesienie do prokuratury. Tego typu naciski na ministra stawiają go w niekorzystnej sytuacji negocjacyjnej – dodał Marek Twardowski.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH