MZ: leczenie migreny lekiem Aimovig jest za drogie

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   16-02-2021, 13:02

MZ: leczenie migreny lekiem Aimovig jest za drogie Jak wyjaśnia MZ, dodatkowo początkowo podmiot odpowiedzialny złożył wnioski o objęcie refundacją dla leku zarówno w dawce 70 mg/ml, jak i 140 mg/ml (fot. LJ)

Organizacje pacjentów zaapelowały do ministra zdrowia o refundację leku z grupy przeciwciał anty-CGRP (erenumab) do stosowania w migrenie przewlekłej. W odpowiedzi minister wskazuje na niezrozumiałe dla niego działania firmy w procesie wnioskowania o refundację.

Trzy organizacje: Fundacja Zapobiegaj, Fundacja Życie z Migreną oraz organizator akcji #Migrena to nie ściema, zaapelowały do ministra zdrowia o objęcie refundacją erenumabu dla pacjentów z migreną przewlekłą.

"Jest to pierwszy rodzaj leczenia, który jest jednocześnie skuteczny i dobrze tolerowany, a jego zastosowanie pozwala w krótkim czasie uzyskać stabilizację choroby i zmniejszyć częstość oraz intensywność ataków migrenowych" - napisano w petycji.

Minister w odpowiedzi na petycję odparł w styczniu 2021 roku, że do resortu trafiły dwa wnioski o objęcie refundacją leków biologicznych z grupy przeciwciał anty-CGRP: Aimovig, erenumabum i Ajovy, fremanezumabum - w ramach programów lekowych.

Jednak w obu przypadkach negatywnie o możliwości refundacji na zasadach zaproponowanych przez podmioty odpowiedzialne wypowiedział się szef AOTMiT.

Sam minister przyznał, że z dużą dozą ostrożności podchodzi do kwestii implementacji leków biologicznych z grupy przeciwciał anty-CGRP w ramach dostępności refundacyjnej pod postacią programu lekowego w szczególności w odniesieniu do:

- trudnej do oszacowania populacji docelowej,
- braku mierzalnych parametrów monitorujących efektywność leczenia przez lekarza prowadzącego oraz płatnika publicznego,
- specyfiki choroby polegającej na subiektywnej ocenie przez pacjenta ilości dni z migrenowymi bólami głowy oraz stopnia ich nasilenia,
-  bardzo dużego wpływu na wydatki płatnika publicznego.

Zwrócił też uwagę na działania podmiotu odpowiedzialnego w przypadku leku Aimovig:

- Podmiot odpowiedzialny włączył szeroką grupę pacjentów do programu "Aimovig" w leczeniu profilaktycznym migreny lekiem Aimovig w dawce 70mg/ml, gdzie pacjent w aptece mógł nabyć lek na receptę po znacznie obniżonej cenie za opakowanie.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi z DRR (Dokumentu Realizacji Recept) w okresie 2019-2020 średnia cena dla produktu Aimvoig w dawce 70 mg/ml była zróżnicowana: od ok. 480 zł w styczniu 2019 roku do ponad 1070 zł w listopadzie 2020 roku.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH