
Organizacje pacjentów zaapelowały do ministra zdrowia o refundację leku z grupy przeciwciał anty-CGRP (erenumab) do stosowania w migrenie przewlekłej. W odpowiedzi minister wskazuje na niezrozumiałe dla niego działania firmy w procesie wnioskowania o refundację.
Trzy organizacje: Fundacja Zapobiegaj, Fundacja Życie z Migreną oraz organizator akcji #Migrena to nie ściema, zaapelowały do ministra zdrowia o objęcie refundacją erenumabu dla pacjentów z migreną przewlekłą.
"Jest to pierwszy rodzaj leczenia, który jest jednocześnie skuteczny i dobrze tolerowany, a jego zastosowanie pozwala w krótkim czasie uzyskać stabilizację choroby i zmniejszyć częstość oraz intensywność ataków migrenowych" - napisano w petycji.
Minister w odpowiedzi na petycję odparł w styczniu 2021 roku, że do resortu trafiły dwa wnioski o objęcie refundacją leków biologicznych z grupy przeciwciał anty-CGRP: Aimovig, erenumabum i Ajovy, fremanezumabum - w ramach programów lekowych.
Jednak w obu przypadkach negatywnie o możliwości refundacji na zasadach zaproponowanych przez podmioty odpowiedzialne wypowiedział się szef AOTMiT.
Sam minister przyznał, że z dużą dozą ostrożności podchodzi do kwestii implementacji leków biologicznych z grupy przeciwciał anty-CGRP w ramach dostępności refundacyjnej pod postacią programu lekowego w szczególności w odniesieniu do:
- trudnej do oszacowania populacji docelowej,
- braku mierzalnych parametrów monitorujących efektywność leczenia przez lekarza prowadzącego oraz płatnika publicznego,
- specyfiki choroby polegającej na subiektywnej ocenie przez pacjenta ilości dni z migrenowymi bólami głowy oraz stopnia ich nasilenia,
- bardzo dużego wpływu na wydatki płatnika publicznego.
Zwrócił też uwagę na działania podmiotu odpowiedzialnego w przypadku leku Aimovig:
- Podmiot odpowiedzialny włączył szeroką grupę pacjentów do programu "Aimovig" w leczeniu profilaktycznym migreny lekiem Aimovig w dawce 70mg/ml, gdzie pacjent w aptece mógł nabyć lek na receptę po znacznie obniżonej cenie za opakowanie.
Zgodnie z informacjami uzyskanymi z DRR (Dokumentu Realizacji Recept) w okresie 2019-2020 średnia cena dla produktu Aimvoig w dawce 70 mg/ml była zróżnicowana: od ok. 480 zł w styczniu 2019 roku do ponad 1070 zł w listopadzie 2020 roku.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych