
Organizacje pacjentów zaapelowały do ministra zdrowia o refundację leku z grupy przeciwciał anty-CGRP (erenumab) do stosowania w migrenie przewlekłej. W odpowiedzi minister wskazuje na niezrozumiałe dla niego działania firmy w procesie wnioskowania o refundację.
Jak wyjaśnia MZ, dodatkowo początkowo podmiot odpowiedzialny złożył wnioski o objęcie refundacją dla leku zarówno w dawce 70 mg/ml, jak i 140 mg/ml. Jednakże 27 marca 2020 r. tuż przed przekazaniem obu wniosków do AOTMiT, wnioskodawca wniósł o umorzenie postępowania refundacyjnego dla leku Aimovig w dawce 70 mg/ml.
Resort zdrowia posłużył się też wynikami metaanalizy sieciowej przygotowanej przez AOTMiT, porównującej lek z pozostałymi dostępnymi terapiami w profilaktycznym leczeniu migreny przewlekłej (toksyną botulinową typu A onabotuliną, topiramatem, fremanezumabem, ale również mniejszą dawką erenumabu).
"Zgodnie z informacjami zawartymi w analizie weryfikacyjnej Agencji, nie wykazano istotnych statystycznie różnic w redukcji dni z migrenowym bólem głowy. Mimo braku różnic w skuteczności leczenia wykazanej przez Agencję cena wnioskowanego leku Aimovig w dawce 140 mg/ml w porównaniu ze średnią ceną udostępnioną dla pacjenta pozostaje diametralnie wyższa, stanowiąc barierę finansową dla mocno obciążonego budżetu płatnika publicznego" - ocenia resort.
W podsumowaniu Minister Zdrowia wyraził zaniepokojenie postępowaniem podmiotu odpowiedzialnego, polegającym na iluzorycznym udostępnieniu terapii szerokiej grupie pacjentów, następczym zlikwidowaniem programu i jednoczesnym ubieganiem się o objęcie refundacją leku Aimovig na warunkach znacznie odbiegających od możliwości finansowych podmiotu odpowiedzialnego przedstawionych w DRR.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych