
Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej - chcemy wzmocnić produkcję krajową w zakresie produkcji leków i substancji czynnych. Na to mamy przygotowane środki finansowe - mówi Maciej Miłkowski.
- Chcemy wzmocnić produkcję krajową w zakresie wytwarzania substancji czynnych i leków. Mamy na to środki finansowe. Chcemy, by firmy wytwarzające w Polsce miały większa rentowność i mogły produkować więcej leków w kraju - mówił podczas sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Milłkowski.
19 maja posłowie komisji mogli wysłuchać informacji ministra na temat bieżącej polityki lekowej państwa.
Podczas dyskusji posłanka Lewicy, Marcelina Zawisza pytała o środki na tworzenie i wytwarzanie substancji czynnych w Polsce, w tym w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Z kolei Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego ocenił, że potrzebna jest spójna polityka lekowa powiązana z polityką gospodarczą.
Postulował powołanie rządowego pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa lekowego, który byłby łącznikiem pomiędzy resortami i koordynował dialog oraz zadania między nimi.
- KPO to dobra inicjatywa. W jego ramach powinny być dostępne granty, by te ryzykowne przedsięwzięcia mogły stać się kołem zamachowym bezpieczeństwa lekowego Polski - stwierdził.
- Bardzo mocno zwracamy uwagę na preferencje dla krajowej produkcji leków podczas negocjacji. Komisja Ekonomiczna zwraca uwagę na równoważenie interesów producentów, płatnika i producentów w Polsce - podkreślił wiceminister Miłkowski.
- W tym zakresie przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej - chcemy wzmocnić produkcję krajową w zakresie produkcji leków i substancji czynnych. Na to mamy przygotowane środki finansowe - dodał.
Chcemy, żeby podmioty, które produkują w Polsce, miały wyższą rentowność, mogły się rozwijać, ściągać nowe leki i żeby udział leków refundowanych produkowanych na terenie kraju, był wyższy.
wiceminister zdrowia dodał, że nie ma przy tym znaczenia czy to jest firma polska czy zagraniczna. Ważne, żeby była produkcja w Polsce.
- Mamy bardzo dużo producentów zagranicznych w Polsce, które są tak samo traktowane. Wielu producentów ma też duży eksport. To też nas cieszy - podkreślił.
Maciej Miłkowski przyznał, że resort zdrowia jest w stałej współpracy z unijnym DG Sante: - Przekazujemy informacje na temat aktualnej produkcji API w Polsce, jako że Komisja Europejska zbiera te dane z poszczególnych państw. Współpracujemy też z Ministerstwem Rozwoju, również w ramach zespołu do zmapowania produkcji API w Polsce.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych