MZ: mamy środki na wzmocnienie krajowej produkcji leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak   20-05-2021, 14:02

MZ: mamy środki na wzmocnienie krajowej produkcji leków Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, zapowiedział zmiany w polityce lekowej. Priorytetem ma być produkcja w kraju (fot. LJ)

Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej - chcemy wzmocnić produkcję krajową w zakresie produkcji leków i substancji czynnych. Na to mamy przygotowane środki finansowe - mówi Maciej Miłkowski.


- Chcemy wzmocnić produkcję krajową w zakresie wytwarzania substancji czynnych i leków. Mamy na to środki finansowe. Chcemy, by firmy wytwarzające w Polsce miały większa rentowność i mogły produkować więcej leków w kraju - mówił podczas sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Milłkowski.

19 maja posłowie komisji mogli wysłuchać informacji ministra na temat bieżącej polityki lekowej państwa.

Rządowy pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa lekowego

Podczas dyskusji posłanka Lewicy, Marcelina Zawisza pytała o środki na tworzenie i wytwarzanie substancji czynnych w Polsce, w tym w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Z kolei Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego ocenił, że potrzebna jest spójna polityka lekowa powiązana z polityką gospodarczą.

Postulował powołanie rządowego pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa lekowego, który byłby łącznikiem pomiędzy resortami i koordynował dialog oraz zadania między nimi.

- KPO to dobra inicjatywa. W jego ramach powinny być dostępne granty, by te ryzykowne przedsięwzięcia mogły stać się kołem zamachowym bezpieczeństwa lekowego Polski - stwierdził.

Preferencje dla produkcji krajowej

- Bardzo mocno zwracamy uwagę na preferencje dla krajowej produkcji leków podczas negocjacji. Komisja Ekonomiczna zwraca uwagę na równoważenie interesów producentów, płatnika i producentów w Polsce - podkreślił wiceminister Miłkowski.

- W tym zakresie przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej - chcemy wzmocnić produkcję krajową w zakresie produkcji leków i substancji czynnych. Na to mamy przygotowane środki finansowe - dodał.

Chcemy, żeby podmioty, które produkują w Polsce, miały wyższą rentowność, mogły się rozwijać, ściągać nowe leki i żeby udział leków refundowanych produkowanych na terenie kraju, był wyższy.

Bez żadnych preferencji własności

wiceminister zdrowia dodał, że nie ma przy tym znaczenia czy to jest firma polska czy zagraniczna. Ważne, żeby była produkcja w Polsce.

- Mamy bardzo dużo producentów zagranicznych w Polsce, które są tak samo traktowane. Wielu producentów ma też duży eksport. To też nas cieszy - podkreślił.

Maciej Miłkowski przyznał, że resort zdrowia jest w stałej współpracy z unijnym DG Sante: - Przekazujemy informacje na temat aktualnej produkcji API w Polsce, jako że Komisja Europejska zbiera te dane z poszczególnych państw. Współpracujemy też z Ministerstwem Rozwoju, również w ramach zespołu do zmapowania produkcji API w Polsce.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH