MZ o RDTL: 3-miesięczna terapia lub trzy cykle leczenia

POLITYKA LEKOWA

Autor: WOK/rynekaptek.pl   07-04-2017, 09:41

MZ o RDTL: 3-miesięczna terapia lub trzy cykle leczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzenie zgody indywidualnej na 3-miesięczną terapię lub trzy cykle leczenia ma służyć zapewnieniu kontroli nad wydatkowanymi środkami. - Wracamy do pewnej tradycji - powiedział Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, 6 kwietnia.

Podczas czwartkowego (6 kwietnia) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia minister Konstanty Radziwiłł przedstawił projekty przepisów dotyczących między innymi ratunkowego dostępu do leków (RDL). Tradycyjnie już najwięcej emocji wzbudziła kwestia dostępności tzw. tabletki "dzień po", czyli antykoncepcji awaryjnej.

Radziwiłł streścił najważniejsze z planowanych zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Ratunkowy dostęp do leków
- Głównym celem tych zmian jest m.in. standaryzacja świadczeń oraz ułatwienie pacjentom dostępu do terapii o udowodnionej skuteczności. Nowelizacja jest skomplikowana, prace nad tym projektami trwały długo, ale dzięki temu zmiany są dobrze przygotowane - zapewniał minister zdrowia i dodał, że niektóre z planowanych zmian są "rewolucyjne".

Przypomniał, że projekt dotyczący ratunkowego dostępu do technologii lekowej obejmuje m.in. wydanie zgody na finansowanie ze środków publicznych leków, których nie ma w wykazie świadczeń gwarantowanych.

- Warunkiem wydania przez ministra zdrowia takiej indywidualnej zgody jest udowodniona skuteczność kliniczna danej terapii oraz wcześniejsze wyczerpanie wszelkich metod leczenia dostępnych w ramach świadczeń gwarantowanych - powiedział Radziwiłł.

"Wprowadzenie zgody indywidualnej na 3-miesięczną terapię lub trzy cykle leczenia ma służyć zapewnieniu kontroli nad wydatkowanymi środkami. Przewiduje się uproszczone zasady finansowania kontynuacji terapii przy założeniu, że jej skuteczność zostanie potwierdzona przez lekarza prowadzącego leczenie" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Minister dodał, że "wracamy do pewnej tradycji". - Kiedyś nazywano to terapią niestandardową. Od wejścia w życie w 2012 r. ustawy refundacyjnej pacjenci cierpiący na nietypowe lub rzadkie choroby nie mogą korzystać z tej drogi do skutecznych terapii, gdyż minister zdrowia nie ma narzędzia do wdrożenia takiej indywidualnej procedury - przypominał Radziwiłł.

Zwrócił uwagę, że zgodnie z planowaną nowelizacją koszt farmakoterapii w ramach RDL będzie zwracany przez NFZ w trybie postępowania administracyjnego, na podstawie rachunku lub faktury.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH