MZ objęło refundacją dwa leki dla pacjentów po przeszczepie nerki

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   04-05-2017, 09:44

MZ objęło refundacją dwa leki dla pacjentów po przeszczepie nerki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na nowej liście leków refundowanych, obowiązującej od 1 maja br., znalazły się dwa preparaty dla pacjentów po przeszczepie nerek - informuje Rzeczpospolita.

Jak podaje MZ, dwa leki zawierające walganycklowir w stałej postaci doustnej (Valhit oraz Valganciclovir Teva) zostały objęte refundacją w kolejnym wskazaniu: zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie - pisze gazeta.

Jedynym lekiem zawierającym walgancyklowir w postaci tabletek, który był refundowany w ww. wskazaniu, był dotąd lek Ceglar.

Objęcie refundacją kolejnych leków zawierających walgancyklowir w ww. wskazaniu oznacza, że od 1 maja br. dopłata pacjenta wynosi w przypadku obu ww. leków 3,20 zł (odpłatność ryczałtowa).

Objęcie refundacją leków ze statusem pierwszego odpowiednika (co ma miejsce w tej sytuacji), powoduje obniżenie limitu finansowania w tzw. grupie limitowej, pociągając za sobą wzrost dopłat do leków, których cena detaliczna przekracza limit finansowania.

Dopłata pacjenta do pozostałych leków zawierających walgancyklowir wynosi od 1 maja br.: dla leku Ceglar 1057,82 zł (odpłatność ryczałtowa), a dla leku Valcyte 558,95 zł (proszek do sporządzania roztworu, odpłatność ryczałtowa) oraz 1327,15 zł (tabletki, odpłatność ryczałtowa) - wyjaśnia ministerstwo.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH