MZ określa zasady wydawania leku Miflonide

POLITYKA LEKOWA

Autor: OIA w Krakowie/rynekaptek.pl   17-08-2017, 13:19

MZ określa zasady wydawania leku Miflonide Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie publikuje stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie realizacji recept na preparat Miflonide. Prezes ORA w Krakowie zwraca uwagę na rozbieżne stanowiska resortu oraz NFZ w tej sprawie.

Małopolski Odział Wojewódzki NFZ w Krakowie wystosował pismo do prezes ORA w Krakowie, w sprawie realizacji recept na preparat Miflonide. Wskazał w nim, że lek podlega refundacji w przypadku:

• wskazań objętych refundacją – astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli – odpłatność ryczaltowa;
• zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją – wirusowe zapalenie krtani u dzieci do 18 roku życia – odpłatność 30%.

W innych przypadkach niż wymienione, lek nie podlega refundacji.

NFZ opiera się tutaj na obwieszczeniu Ministra Zdrowia z 23 lutego 2017 r. ws. wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych.

Ministerstwo Zdrowia w odniesieniu do leku Miflonide, wskazało, aby uwzględnić stanowisko resortu w sprawie realizacji recept, na których nie został określony poziom odpłatności, a lek występuje w wykazie leków refundowanych w dwóch poziomach odpłatności.

Jako przykład ministerstwo podaje leki wziewne z budesonidem – czyli np. lek Miflonide.

W odniesieniu do tego leku, przy realizacji recepty, na której nie podano poziomu odpłatności, przepis § 16 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowa z 8 marca 2012 r. w sprawie recept, lekarskich, nie przewiduje brania pod uwagę żadnych innych kryteriów jak tylko kryterium najwyższego poziomu odpłatności określonego w wykazie leków refundowanych.

Tak więc w ocenie Ministra Zdrowia w omawianym przykładzie leku, każdorazowo kiedy poziom płatności nie został określony, prawidłowym postępowaniem będzie wydanie leku z 30% poziomem odpłatności (najwyższym określonym w wykazie leków refundowanych).

W związku z powyższym, prezes ORA w Krakowie Barbara Jękot stwierdza, iż w przedmiotowym zakresie resort zdrowia nie akceptujące wykładni NFZ Oddział w Krakowie.

Więcej: http://oia.krakow.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH