MZ: program terapeutyczny dla diabetyków w I kwartale tego roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: DK, Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   08-02-2011, 14:42

MZ: program terapeutyczny dla diabetyków w I kwartale tego roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia ma już gotowy projekt programu terapeutycznego dla diabetyków, który ma im zapewnić dostęp do leczenia długodziałającymi analogami insulin.

Preparaty te – wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu zdrowia – nie znalazły się na liście leków refundowanych, która weszła w życie 31 grudnia. Resort tłumaczył to koniecznością zbadania bezpieczeństwa ich stosowania.

– Projekt programu jest gotowy. Musi jeszcze zostać zaakceptowany przez kierownictwo ministerstwa. Potem czekają go konsultacje i uzgodnienia zewnętrzne. Liczymy, że wejdzie w życie w pierwszym kwartale tego roku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Na początku stycznia wiceminister zdrowia Adam Fronczak zapewniał, że w ramach tego programu terapeutycznego dostęp do bezpłatnego leczenia długodziałającymi analogami insulin uzyska 7-10 tys. osób i że takie rozwiązanie będzie korzystne dla pacjentów, bo obecnie refundacja za tego typu leki wynosi około 100 zł, a około 180 zł pacjenci płacą sami.

Według prof. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, analogowe insuliny długodziałające są korzystne dla pacjentów, u których występuje ryzyko hipoglikemii lub wzrost częstości występowania hipoglikemii. Z jego obliczeń, przygotowanych na prośbę Ministerstwa Zdrowia, wynika, że gdyby z programu skorzystało 50 tys. pacjentów, to roczny koszt ich udziału w nim wyniósłby około 73 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH