MZ w sprawie recept, na których nie został określony poziom odpłatności

POLITYKA LEKOWA

Autor: NIA/rynekaptek.pl   11-08-2017, 13:27

MZ w sprawie recept, na których nie został określony poziom odpłatności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ wydał stanowisko w sprawie realizacji recept, na których nie został określony poziom odpłatności, a lek występuje w wykazie leków refundowanych w dwóch poziomach odpłatności.

W zakresie interpretacji i stosowania przepisu § 16 ust. 1 pkt 1 lit. h rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, resort zdrowia informuje, że Minister Zdrowia nie został upoważniony do wydawania wiążących interpretacji przepisów prawa.

MZ wyjaśnia na przykładzie leków z doksazosyną, iż jeżeli produkt leczniczy występuję w wykazie, o którym mowa w art. 37 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, nie więcej niż jednej odpłatności, osoba wystawiająca receptę wpisuje symbol „P” w przypadku przepisywania tego produktu leczniczego z najniższą odpłatnością wynikającą z wykazu, o którym mowa w art. 37 ustawy z 12 maja 2011 r.

Resort podaje, że można nie wpisać tego poziomu odpłatności w przypadku przepisania leku za najwyższą odpłatnością wynikającą z ww. wykazu, o którym mowa we wskazanym artykule.

Natomiast wpisuje się odpłatność określoną w wykazie (art. 37 ust. 1 i 4 ustawy z 12 maja 2011 r.) w przypadkach innych niż wskazane w przykładach pierwszym i drugim.

Z powyższego wynika, że w analizowanym przykładzie leków z doksazosyną brak określenia na recepcie poziomu odpłatności skutkuje realizacją recepty z najwyższą odpłatnością wynikającą z wykazu. W przypadku ww. leków, właściwym poziomem odpłatności będzie 30%.

Ministerstwo informuje jednocześnie, że wkrótce rozpoczną się prace nad zmianą kształtu obowiązujących aktualnie regulacji w przedmiotowym zakresie.

Prace będą prowadzone w kierunku upoważnienia osób realizujących recepty do uwzględnienia podstawowych danych pacjenta, takich jak wiek lub płeć w skojarzeniu z zakresem wskazań objętych refundacją w ramach weryfikacji prawidłowości wystawiania recepty.

Ponadto planowana jest zmiana przepisu § 16 ust.1 rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. recept lekarskich w taki sposób, żeby zawsze skutkowała pełną, 100 % odpłatnością pacjenta realizacja recepty, na której zaordynowano leki poza zakresem wskazań objętych refundacją.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH