Negatywne rekomendacje AOTM dla trzech leków w terapii raka nerki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-01-2010, 07:29

Producenci trzech leków stosowanych w leczeniu raka nerki aplikowali o ich dołączenie do programów terapeutycznych. Na razie na to się nie zanosi, gdyż Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała dla tych produktów negatywne rekomendacje. Wszystkie trzy leki były oceniane na jednym posiedzeniu Rady Konsultacyjnej AOTM.

Wojciech Matusewicz podkreśla wprawdzie, że publikacja odbywa się zgodnie z przepisami ustawy koszykowej, ale już zapowiada opublikowanie na stronie Agencji wszystkich stanowisk, opinii i analiz Rady Konsultacyjnej AOTM (jeżeli tylko nie będzie to zabronione prawem), aby nie było zastrzeżeń, co do transparentności procesu oceny technologii.

Podobnie jak w Polsce, problem z finansowaniem terapii w raku nerki występuje w Wielkiej Brytanii. Te same leki były tam oceniane m.in. pod koniec grudnia 2008 roku. Tylko sutent otrzymał pozytywną rekomendację, po zapewnieniu efektywnego sposobu finansowania, pozostałe terapie odrzucono jako nieefektywne kosztowo.

O uznaniu ich za takie decydowało zastosowanie do oceny ekonomicznej leku wspomnianej jednostki QALY (quality-adjusted life year). Leki nawet nie zbliżyły się do progu opłacalności wyznaczonego według kryteriów QALY. Ponieważ jednak preparaty są dostępne dla pacjentów w innych krajach, m.in. we Francji, decyzja NICE (brytyjski odpowiednik naszej AOTM) znalazła się w ogniu krytyki.

QALY tak, ale z rozsądkiem
Pod jej wpływem NICE wydał dodatkowe zalecenia, w których sugerował możliwość skorygowania i podwyższenia progu opłacalności terapii. Uznano, że w pewnych przypadkach rok uzyskany pod koniec życia jest wart więcej niż wyceniony w QALY.

Prezes Matusewicz podkreśla, że dyskusja o stosowaniu QALY i podwyższeniu progu opłacalności do innej wartości trwa i jest otwarta. AOTM nadal posługuje się wytycznymi WHO, według których QALY wynosi trzykrotność polskiego PKB na jednego mieszkańca.

Jednocześnie prezes przypomina, że o pozytywnej rekomendacji do finansowania decyduje przede wszystkim skuteczność i bezpieczeństwo. Dlatego niektóre terapie były oceniane pozytywnie, mimo wysokich kosztów: – Kiedy jednak terapia jest wybitnie droga, zostaje oceniona negatywnie lub rekomenduje się podjęcie negocjacji cenowych – zaznacza Wojciech Matusewicz.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH