NFZ: 400 mln zł mniej na leki refundowane

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   14-01-2010, 07:40

NFZ: 400 mln zł mniej na leki refundowane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym roku planowano przeznaczyć na dopłaty do refundacji leków ok. 8 mld złotych. Będzie ich jednak o 400 mln zł mniej.

Część środków planowanych na refundację leków oraz świadczenia sanatoryjne zasiliło budżet płatnika przeznaczony na lecznictwo szpitalne.

Jak zapewnia Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, nie spowoduje to ograniczeń w dostępie do leków dla pacjentów. Oszczędności w wydatkach na leki ma przynieść przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia projekt zmian w ustawie refundacyjnej.

Resort planuje m.in. wprowadzenie zmian w limitach dopłat do leków. Obecnie są one ustalone na poziomie 30 lub 50 proc. w przypadku cen leków uzupełniających. Ich obniżenie spowodowałoby jednak wzrost wydatków na leki po stronie pacjentów. Tego natomiast resort zdrowia chce uniknąć.

Zamiast obniżać limity refundacyjne, resort zamierza doprecyzować przepisy dotyczące ich ustalania. Chodzi o to, żeby z przepisów wynikało (a nie z praktyki), że limit dopłat jest ustalany od ceny leku wpisywanego na listę refundacyjną w odniesieniu do ceny najtańszego produktu w danej grupie produktów.

NFZ liczy również, że uda mu się utrzymać zakładany poziom wydatków na refundację leków dzięki przekonaniu firm farmaceutycznych do obniżenia ceny swoich niektórych leków.

Część przedstawicieli branży farmaceutycznej uważa, że obniżenie cen leków dla pacjenta nastąpi także poprzez wprowadzenie sztywnych marż i cen na leki refundowane. Takie rozwiązanie ma się też znaleźć w ustawie refundacyjnej.

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, po jego wprowadzeniu, pacjenci zapłacą o 10 proc. mniej za leki refundowane. Skorzysta z tego także budżet państwa, ponieważ konkurencja pomiędzy producentami spowoduje obniżkę cen leków refundowanych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH