NFZ: celem zarządzenia nie jest ograniczenie dostępności do terapii

POLITYKA LEKOWA

Autor: radiozet.pl/ rynekaptek.pl   17-07-2017, 13:04

NFZ: celem zarządzenia nie jest ograniczenie dostępności do terapii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci i lekarze powinni być spokojni, bo celem zarządzenia nie jest wcale ograniczenie dostępności do terapii - przekonuje Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik prasowy NFZ, w sprawie centralnego przetargu jako formę wyłaniania terapii dla chorych z HCV.

Jak przypomina Radio Zet, zarządzenie prezesa NFZ wchodzące w życie jesienią, wprowadzi centralny przetarg, jako formę wyłaniania tylko jednej terapii dla chorych zakażonych wirusem HCV.

Obecnie, dzięki refundacji, pacjenci z WZW C mają dostęp do czterech różnych schematów leczenia. O wyborze decydują lekarze w odniesieniu do indywidualnych przypadków.

Eksperci obawiają się, że zostaną popełnione dwa błędy - merytoryczny i ekonomiczny. Wskazują, że błędne jest założenie, iż leki w terapii HCV są identyczne, ponieważ każdy lek stosowany w tym leczeniu ma inny mechanizm działania i każdy posiada inne ograniczenia wynikające z działań ubocznych i z interakcji z innymi lekami. W związku z tym  lekarz szuka optymalnej terapii dla indywidualnego pacjenta.

Przypominają także, iż zanim udostępniono cztery różne preparaty do leczenia, zdarzały się nawet przypadki śmiertelne wśród chorych, na których źle zadziałał dostępny lek. Jak zauważa Barbara Pepke z Fundacji Gwiazda Nadziei, jeśli zarządzenie prezesa NFZ wejdzie w życie, liczba zgonów wzrośnie ponownie.

Eksperci ostrzegają również, że skutkiem zarządzenia może być też osłabienie konkurencyjności rynku, która skutkowała spadkiem cen poszczególnych leków.

Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik prasowy NFZ odpiera zarzuty i przekonuje, że pacjenci i lekarze powinni być spokojni, bo celem zarządzenia nie jest wcale ograniczenie dostępności do terapii. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ingeruje  w żaden sposób w treść programu lekowego leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C, ani w treść wydanych decyzji o objęciu refundacją poszczególnych leków. Zachowana jest też autonomia lekarza decydującego o zastosowaniu takiego, a nie innego leku u konkretnego pacjenta.

Więcej: radiozet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH